Trwa ładowanie...

Mieszkania w Warszawie coraz tańsze

Od pięciu miesięcy spada średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania w stolicy

Mieszkania w Warszawie coraz tańsze
d3udrdp
d3udrdp

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, od pięciu miesięcy spada średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania w stolicy. Spadają również kwoty transakcyjne, które po trwającej nadal serii obniżek wynoszą obecnie średnio 7 170 zł za mkw. Ze względu na planowaną zmianę stóp procentowych, wkrótce może zmniejszyć się również rata kredytów hipotecznych. Jeśli ktoś jednak planuje zaciągnięcie takiego kredytu, powinien się pospieszyć. Banki planują niedługo podnieść swoje marże.

Najtaniej w wielkiej płycie

Średnia cena za metr kwadratowy w Warszawie spada od 5 miesięcy, aktualnie oscylując na poziomie 7 570 zł za metr kwadratowy. W niższych cenach możemy znaleźć oferty w budynkach postawionych w latach 1960-1989. - Są to głównie budynki z wielkiej płyty. Fakt, iż należą one do najtańszych na warszawskim rynku nie oznacza jednak, że właśnie te mieszkania potaniały w ciągu ostatnich miesięcy. Wręcz przeciwnie, na początku ubiegłego roku kosztowały średnio 7 020 zł za metr, a obecnie jest to 7 170 zł – informuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Najdrożej w kamienicach

Najdroższe w Warszawie są mieszkania w kamienicach. Obecnie cena za meyr kwadratowy wynosi tu 9 400 zł. Przed rokiem było to 9 790 zł. – Takie zmiany cen są pochodną popularności i popytu z 2014 roku. Poszukiwano wtedy niedrogich mieszkań, w których na niezbyt dużej powierzchni zmieści się możliwie duża liczba pomieszczeń. Te warunki spełniają lokale w blokach z wielkiej płyty, a nie kamienice czy nowe budownictwo – dodaje Marta Kosińska.

d3udrdp

Najlepsze dwupokojowe

Wciąż najpopularniejsze na rynku warszawskim są mieszkania dwupokojowe. Średni metraż nabywanego lokalu to 54 mkw. Najchętniej kupowane są lokale w nowo wybudowanych nieruchomościach Największą popularnością na Ursynowie, Wilanowie i Bemowie.

Stopy procentowe w dół, marże banków w górę

Stopy procentowe w Polsce są obecnie rekordowo niskie, a niedługo mogą zostać jeszcze bardziej obniżone. Według różnych prognoz podstawowa stopa procentowa może spaść z obecnego poziomu 2% do 1,75% lub nawet do 1,5%. Oznaczałoby to obniżkę rat kredytów hipotecznych.

– Dla przykładu kupując obecnie mieszkanie w Warszawie o powierzchni 60 mkw. za kredyt udzielony przy minimalnym wkładzie własnym (10%) na 25 lat rata wyniesie 2 061 zł. Jeśli stopy procentowe zostaną obniżone o 0,25 p.p. rata może spaść do 2 008 zł. Gdyby jednak obniżka była większa, czyli o 0,5 p.p., rata wyniesie wtedy 1 955 zł – oblicza Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Jednak, jak zaznaczają eksperci, obniżki stóp procentowych mogą oznaczać, ze banki zdecydują się na podwyżki marż. – To spowoduje, że oprocentowanie nowo udzielanych kredytów będzie spadało w mniejszym stopniu niż tych, które będą wtedy już spłacane. Z tego względu osoby, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie z pomocą kredytu nie powinny zbyt długo zwlekać – radzi Sadowski.

d3udrdp
d3udrdp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3udrdp