Trwa ładowanie...
home broker
Luiza Poreda
16-10-2012 06:48

Mieszkania w Warszawie są za drogie

Najtaniej jest w Dublinie mimo, że Irlandczycy zarabiają cztery razy więcej niż Polacy!

Mieszkania w Warszawie są za drogie
d3gf676

Dane dotyczące ceny mieszkań w Warszawie nie są pocieszające. Ostatnio pisaliśmy, że według pewnych danych mieszkanie w Berlinie kupimy taniej niż w naszej stolicy ( zobacz link ).

Co ciekawe, nawet cieplejszy klimat i więcej słońca wcale nie są jednoznaczne z wysokimi cenami. najlepiej widać to na przykładzie Bułgarii. Już za ok 65 000 zł, czyli równowartość 10-metrowego pokoiku (licząc 6 tys. złotych/ mater kwadaratowy) w Warszawie można kupić 30-metrowy apartament w Burgas na Słonecznym Brzegu! W tym, słonecznym mieście, za 155 000 zł, czyli za połowę średniej ceny kawalerki w stolicy, można stać się właścicielem sporego - 47-metrowego, w pełni wyposażonego apartamentu oddalonego zaledwie 300 metrów od piaszczystej plaży!

Jak wynika z analizy portalu Domy.pl, za nieco mniejszą kwotę, tj. ok. 350 000 zł, można znaleźć lokum na należącej do Portugalii wyspie Madera – turystycznym raju na Oceanie Atlantyckim. Za 430 000 zł oferowane są np. ekskluzywne domy na kameralnym osiedlu w Lago Jardin koło Torrevieja nad Morzem Śródziemnym. Prawie trzykrotnie mniejsza suma, tj. ok. 150 000 zł - (baaardzo mała kawalerka w stolicy) - wystarczyłaby, aby do końca życia czuć się jak na wakacjach. Za taką cenę można nabyć 4-pokojowe mieszkanie na Majorce. ( zobacz więcej ).

d3gf676

Z obecnych danych Home Brokera wynika, że najdroższą stolicą Europy, pod względem cen mieszkań, jest Londyn - przeciętne roczne wynagrodzenie w stolicy Wielkiej Brytanii wystarczy na zakup niecałych dwóch metrów kwadratowych wysokiej klasy mieszkania ścisłym centrum. Na drugim biegunie znajdują się Dublin, Berlin i Kopenhaga, gdzie roczna pensja wystarczy na zakup ponad dziesięciu metrów apartamentu (za punkt odniesienia przyjął dane o dochodach netto pochodzące z Eurostatu, w większości krajów za 2011 rok). Koszt zakupu pochodzi z portalu Global Property Guide (GPG)

Okazuje się, że ceny nieruchomości w porównaniu do zarobków są w Warszawie za wysokie. Przeciętne roczne wynagrodzenie netto pozwala tu na zakup zaledwie 2,5 m kw. mieszkania o wysokim standardzie w śródmieściu. Według szacunków GPG 120-metrowy apartament w centrum kosztuje ok. 399 tys. euro (1,64 mln zł). Natomiast zgodnie z danymi Eurostatu o przeciętnych stołęcznych dochodach, roczną pensję warszawiaka można szacować na 8,5 tys. euro, czyli ok. 34,7 tys. zł.

Z kolei Irlandczycy zarabiają przeciętnie prawie cztery razy więcej niż Polacy, a ceny nieruchomości są w Dublinie o 8 proc. niższe niż w polskiej stolicy. Obecnie metr dużego lokalu w centrum stolicy Irlandii jest wyceniany na 3,1 tys. euro. Przed ponad dwoma laty było to 5,5 tys. euro za metr. Natomiast od roku 2008 do 2011 dochody netto Irlandczyków spadły o prawie jedną czwartą.
.
Dowiedz się, gdzie można kupić najtańsze, a gdzie najdroższe mieszkania w Warszawie ( link )

d3gf676
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gf676