Trwa ładowanie...

Mieszkanie w Warszawie to duży wydatek

Bez względu na to, czy myślimy o kupnie, czy o wynajmie

Share
Mieszkanie w Warszawie to duży wydatek
d877vf2

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, decydując się na nieruchomość w Warszawie trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem. Wynajmujący kawalerkę muszą liczyć się z miesięcznym kosztem na średnim poziomie 1 470 zł, natomiast kupujący płacą średnio 7 199 zł za metr kwadratowy. Wysokie są także marże kredytów hipotecznych z niskim wkładem własnym. Dlatego planując zakup nieruchomości, warto gromadzić oszczędności, bowiem mogą obniżyć nasze koszty.

Małe mieszkania tańsze niż rok temu

Warszawa to niezmiennie największy i najdroższy rynek wynajmu w Polsce. – Najtańsze kawalerki można znaleźć w dzielnicach Włochy, Wawer i Białołęka - tam miesięczny koszt wyniesie około 1 tys. zł. To kwota niższa aż o 470 zł od warszawskiej średniej – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Niemal połowa mieszkań przeznaczonych na wynajem to lokale dwupokojowe. W ich przypadku koszt waha się od ok. 1 350 zł do ponad 3 500 zł. – Aktualnie przeciętna cena dwóch pokoi w Warszawie wynosi 1 970 zł miesięcznie. Warto przy tym dodać, że mieszkania jedno- i dwupokojowe można wynająć taniej niż jeszcze przed rokiem. Trend ten nie dotyczy jednak lokali trzyizbowych, bowiem te w stosunku do 2013 roku zdrożały o ponad 300 zł – zauważa Marta Kosińska.

d877vf2

Coraz więcej transakcji w Śródmieściu

W stolicy w porównaniu z ubiegłym rokiem przeciętna cena transakcyjna wzrosła zaledwie
o kilkanaście złotych. Obecnie za metr kwadratowy w Warszawie trzeba zapłacić średnio 7 199 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie częściej niż zwykle dochodzi do transakcji w centralnych lokalizacjach miasta, chociaż zwiększoną liczbę kupujących mieszkania zaobserwowano również m.in. na tanim Targówku. Okazuje się również, że czas oczekiwania na klienta rośnie wprost proporcjonalnie do ceny nieruchomości. W grupie lokali powyżej 600 tys. zł wynosi już ponad 9 miesięcy. Z kolei najszybsza sprzedaż wśród obserwowanych transakcji dotyczyła lokali o metrażach 40-50 mkw.

Oszczędności mogą obniżyć koszt kredytu

Osoby planujące zakup mieszkania w Warszawie powinna ucieszyć wiadomość o możliwej obniżce oprocentowania kredytów hipotecznych. – Coraz bardziej prawdopodobna jest bowiem decyzja
o obniżeniu poziomu stóp procentowych w naszym kraju, która może zapaść już we wrześniu lub październiku. Niestety jednocześnie wiele banków w ostatnim czasie podnosi marże kredytowe, których poziom również decyduje o wysokości oprocentowania kredytów. Szczególnie dotkliwe podwyżki dotknęły kredytów z niskim wkładem własnym (5-10%). Ich przeciętna marża w zaledwie miesiąc wzrosła z 2,14% aż do 2,24% – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. – Dla porównania przeciętna marża kredytów z wysokim wkładem (25%) wynosi obecnie 1,81%. Planując zakup mieszkania warto więc gromadzić oszczędności, gdyż ich wysokość może istotnie obniżyć koszt zaciąganego zobowiązania – dodaje.

Warto przypomnieć, że obecnie nie można już uzyskać kredytu hipotecznego, jeśli nie posiada się przynajmniej 5% wkładu własnego. Oznacza to, że aby kupić w Warszawie mieszkanie o powierzchni 60 mkw. po średniej cenie, trzeba posiadać przynajmniej 21 597 zł. – Już za kilka miesięcy będziemy musieli dysponować dwa razy większym kapitałem, gdyż od przyszłego roku banki będą mogły udzielać kredytów hipotecznych jedynie na nie więcej niż 90% wartości nieruchomości – przypomina Sadowski. Na koniec warto jeszcze dodać, że rata kredytu zaciąganego na mieszkanie w Warszawie na okres 25 lat, przy minimalnym wkładzie własnym wyniesie 2 380 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.

d877vf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d877vf2
d877vf2