Trwa ładowanie...

Ministerstwo odmawia dotacji dla Muzeum Techniki

Powodów swojej decyzji ministerstwo nie podaje. Muzeum planuje odwołanie się od decyzji rządzących.

Ministerstwo odmawia dotacji dla Muzeum Techniki
d4ixn3p
d4ixn3p

* W piątek informowaliśmy , iż Zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wypowiedział umowę najmu Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. Powodem rozwiązania umowy były narastające, bardzo poważne zaległości finansowe muzeum wobec ZPKiN. Ministerstwo nauki poinformowało, że wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu eksperckiego, co skutkuje brakiem wsparcia pieniężnego dla muzeum.*

Zadłużenie Naczelnej Organizacji Technicznej wobec ZPKiN wynosi obecnie ponad 730 tys. zł. Będzie to najprawdopodobniej skutkować wyprowadzką placówki z PKiN w końcu września. - Suma wynika z wielomiesięcznych zaległości czynszowych - podkreśla w rozmowie z WawaLove Ewelina Dudziak. I dodaje, że ani Muzeum, ani Naczelna Organizacja Techniczna nie przedstawiły też jak dotąd żadnej realnej perspektywy uregulowania swoich zaległości wobec Miasta Stołecznego Warszawy. Pomóc nie zamierza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ministerstwo potwierdziło, że Naczelna Organizacja Techniczna prowadząca Muzeum Techniki i Przemysłu rokrocznie występowała o finansowanie części swojej naukowej działalności i co roku takie wsparcie uzyskiwała.

d4ixn3p

Odmowa Ministerstwa

"NOT złożyła taki wniosek również w ostatnim naborze. Zgłosiła zadanie pod nazwą: Upowszechnianie Polskiej Nauki i Techniki 2016, wnioskując o 5 mln zł. W tym roku wniosek NOT-u nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia w ramach DUN (działalność upowszechniająca naukę) – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Powodów swojej decyzji ministerstwo nie podaje. Muzeum planuje odwołanie się od decyzji rządzących. Władze muzeum szukają także alternatywnego finansowania w przypadku, gdyby decyzja ministerstwa okazała się ostateczną.

Tylko do końca września?

Likwidacja muzeum to koszt około 5 mln zł. Zawarte są w nim między innymi: znalezienie miejsca do przechowania ekspozycji oraz odprawy dla pracowników.

Zgodnie z wcześniejszym wypowiedzeniem Umowy Najmu z 29 kwietnia 1998 roku, w obecnej siedzibie w PKiN Muzeum Techniki i Przemysłu NOT będzie mogło mieścić się do 30 września 2016 roku. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT jest największą placówką muzealnictwa technicznego w Polsce. Istnieje od ponad 60 lat.

d4ixn3p
d4ixn3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ixn3p