Trwa ładowanie...

Ministerstwo Zdrowia reaguje na trudną sytuację w Warszawie. Problem z karetkami

W weekend w stolicy nie jeździła część karetek "Meditransu". To skutek nieporozumień ratowników medycznych z pracodawcami. Resort zdrowia, chcąc zażegnać ten kryzys, planuje w poniedziałek pilne spotkanie z ratownikami.

Warszawa. Pilne rozmowy resortu zdrowia z ratownikami medycznymi "Meditransu" zaplanowane na poniedziałek. To z powodu impasu rozmów protestujących zespołów karetek z pracodawcą Warszawa. Pilne rozmowy resortu zdrowia z ratownikami medycznymi "Meditransu" zaplanowane na poniedziałek. To z powodu impasu rozmów protestujących zespołów karetek z pracodawcą Źródło: Materiały WP, fot: Adobe
d1w4l68
d1w4l68

Protestują zespoły wyjazdowe zespoły medyczne. Konflikt dotyczy zaproponowanej ratownikom stawki wynagrodzeń. Jak poinformowała PAP, ratownicy zwrócili się do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika o odwołanie z funkcji dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie, a także zastępcy do spraw technicznych.

Powodem takich żądań skonfliktowanych z pracodawcami ratowników jest brak jakiegokolwiek dialogu protestujących z dyrekcją "Meditransu". W tej firmie pertraktacje na temat wynagrodzeń utknęły na mało satysfakcjonujących protestujących stawkach. Dyrekcja proponuje 40 złotych za godzinę pracy w karetce, z wliczonym dodatkiem wyjazdowym. W innych stacjach ratownictwa medycznego po przyznanym dodatku stawka godzinowa jest bliska 60 złotych.

Część zespołów karetek w Warszawie nie pracowała w weekend. Jak podaje PAP, w sobotę nie wyjechało ponad 20 załóg, a w niedzielę - 30.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, powiedział w poniedziałek, że bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców stolicy jest w zagrożeniu z powodu "poważnego problemu na linii ratownicy-pracodawca w warszawskim "Meditransie".

d1w4l68

Ministerstwo Zdrowia reaguje na trudną sytuację w Warszawie. Problem ze skompletowaniem zespołów medycznych

Problemu nie uda się, według oceny resortu zdrowia, rozwiązać bez udziału ministerstwa i zdecydowanej interwencji marszałka województwa, który jest właścicielem Meditransu". "Zarzewiem tego sporu wydaje się być nieadekwatne wynagrodzenie dla ratowników po przyznanym przez Ministerstwo Zdrowia 30-procentowym dodatku wyjazdowym, który został ustalony w porozumieniu z komitetem protestacyjnym ratowników" - powiedział Andrusiewicz PAP.

Na poniedziałek planowane są więc pilne rozmowy z ratownikami z Meditransu. Będzie je w południe prowadził minister Waldemar Kraska. "Musimy szybko rozładować problem powstały - według naszej wiedzy - z winy pracodawcy. Zapewniam, że życie i zdrowie warszawiaków nie jest zagrożone. Wojewoda na bieżąco uzupełnia wszystkie braki wynikające z protestu w Meditransie" - dodał rzecznik MZ.

Polski pojazd Straży Granicznej zaatakowany. Białoruski pogranicznik złapany na gorącym uczynku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w4l68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w4l68