Trwa ładowanie...
d1bmhy6

Ministrowie PiS weszli do stołecznego ratusza na kontrolę

W czwartek rządowi ministrowie Piotr Müller i Michał Dworczyk weszli do warszawskiego ratusza z interwencją poselską. Powodem są zarzuty minister Marleny Maląg dotyczące pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Ministrowie PiS przybyli na kontrolę
Warszawa. Ministrowie PiS przybyli na kontrolę (Getty Images)
d1bmhy6

W czwartek po godzinie 10 ministrowie Piotr Müller i Michał Dworczyk przybyli do stołecznego ratusza na kontrolę w sprawie rozpatrywania wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. "Ministrowie czekają na prezydenta, który pełni obowiązki służbowe i nie może w tej chwili rozmawiać" – poinformował Polsat News.

Maląg w ubiegłym tygodniu napisała list do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Stwierdziła w nim, że Urząd Pracy m.st. Warszawy rozpatrzył dotąd mniej niż 10 proc. wszystkich wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Jak twierdzi minister, "krajowa średnia to 60 proc., a wiele urzędów pracy ma blisko 100 proc. rozpatrywalność wniosków". Maląg zaapelowała do Trzaskowskiego o usprawnienie działań i przyspieszenie procedur.

d1bmhy6

Warszawa. Ratusz odniósł się do zarzutów

Do zarzutów odniósł się Urząd m.st. Warszawy. Ratusz podkreśla, że "ataki za rzekomą opieszałość w rozpatrywaniu wniosków, manipulowanie danymi czy porównywanie miast, które mają zupełnie inną sytuację jest dużym nadużyciem". Dodano, że to Warszawa jako pierwsza zgłosiła uwagi.

- Dokładnie trzy dni po tym jak ruszała tarcza antykryzysowa, Urząd Pracy m.st. Warszawy, poinformował nas o tym, że liczba wniosków, które możemy otrzymać, przerośnie organizacyjną możliwość prowadzenia normalnej ich weryfikacji przez urzędników - czytamy w komunikacie. Ratusz poinformował o tym ministerstwo.

– Skandaliczne jest to, że jeśli my proponujemy zmianę, która nic nie kosztuje rządu, bo dotyczy wyłącznie tego, aby prezydent mógł delegować pracowników w sposób elastyczny do realizacji zadań i w 3 dni po uruchomieniu systemu mówimy, co należy zmienić w przepisach, a ministerstwo nas zbywa, po czym nagle panicznie dokonuje zmiany – podkreślił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

d1bmhy6

Warszawa. Rafał Trzaskowski: "kpina i skandaliczna manipulacja"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski również ocenił, że porównywanie miast to "kpina i skandaliczna manipulacja".

"MRPiPS publikuje grafiki ws. rozpatrzonych wniosków z "tarczy". Sprawdziliśmy te dane. To farsa. Porównywanie miast, które mają łącznie po kilka tys. złożonych wniosków, z Warszawą, gdzie tyle składanych jest w ciągu jednego dnia, to kpina i skandaliczna manipulacja" - napisał prezydent Warszawy.

Dodał, że jest to też dyskredytacja ciężkiej pracy urzędników.

d1bmhy6

"Kilka liczb: wzmocniliśmy UP 150 pracownikami i nowym sprzętem za 0,5 mln zł. Rozpatrzyliśmy ponad 20 tys. wniosków i wypłaciliśmy firmom 91,4 mln zł - ze 100 przyznanych przez rząd. Urzędnicy pracują po godzinach i w weekendy. Takie kłamstwa, to dyskredytacja ich ciężkiej pracy!" - czytamy we wpisie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1bmhy6

Podziel się opinią

Share
d1bmhy6
d1bmhy6