Trwa ładowanie...

Mjr Anna Mizikowska "Grażka" nie żyje. Uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 94 lata

W wieku 94 lat zmarła mjr Anna Mizikowska "Grażka" - uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka batalionu "Parasol". Bohaterkę sierpnia '44 pożegnała Kancelaria Prezydenta.

Nie żyje Anna Mizikowska "Grażka"Nie żyje Anna Mizikowska "Grażka"Źródło: PAP, fot: PAP, Radek Pietruszka
d2hi37c
d2hi37c

"Wielki smutek. Na wieczną wartę odeszła Anna Mizikowska 'Grażka'. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola... była tam. Walczyła o Polskę z Niemcami, Sowietami i działała aktywnie w opozycji antykomunistycznej. Jak stal. Wielki zaszczyt, że mogliśmy Ją znać. Zapomnieć nie pozwolimy" - przekazano w mediach społecznościowych.

Anna Mizikowska urodziła się 1 lutego 1926 w Siedlcach, pod koniec 1941 roku przeniosła się z rodziną do Warszawy. Zamieszkała na Tamce i rozpoczęła naukę w prywatnym gimnazjum Haliny Gepnerównej, wstąpiła też do Szarych Szeregów. Pod pseudonimem "Grażka" była łączniczką w "Parasolu" - przenosiła meldunki, a także brała udział we wzmacnianiu barykad, ratowała rannych - przypomina portal interia.pl.

Podczas Powstania Warszawskiego brała udział w walkach na Woli i w Śródmieściu Północnym. Była także w słynnym Pałacyku Michla, i to w jej obecności narodziła się jedna z najbardziej znanych powstańczych pieśni autorstwa "Ziutka" - Józefa Szczepańskiego.

"Oni są niesamowici". Piękne słowa o Powstańcach

- Tam na pierwszym piętrze był salon, bo to był pałacyk (obok był młyn), tam stał fortepian i tam był Ziutek - wtedy jeszcze go nie znałam, bo przed Powstaniem nie miałam z nimi kontaktu. Ziutek usiadł i tam skomponował, czy dopasował melodię do słów i śpiewaliśmy - wspominała w rozmowie z PAP Anna Mizikowska.

d2hi37c

W październiku 2009 Anna Mizikowska została awansowana do stopnia majora WP. Otrzymała liczne odznaczenia wojskowe i cywilne, m.in. w Powstaniu Warszawskim Krzyż Walecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hi37c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi37c