Trwa ładowanie...
holderName

Młodzi artyści robią "Coming out"

Wystawa najlepszych prac dyplomowych studentów ASP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Młodzi artyści robią "Coming out"
holderName

36 najlepszych prac dyplomowych studentów warszawskiej ASP z 2015 roku prezentuje wystawa "Coming out". Prace - w tym projekty scenografii, kolekcje odzieżowe i rzeźby - można będzie oglądać od soboty w Warszawie.

Z każdego wydziału uczelni - Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii i Zarządzania Kulturą Wizualną - rady wydziałów wybrały po kilka, od trzech do sześciu, najlepszych prac dyplomowych.

Spośród nich jury złożone z absolwentów uczelni, którzy aktualnie tworzą i udzielają się artystycznie, wybrało najlepszą pracę i przyznało nagrodę Coming Out 2015, którą stanowi przygotowanie i sfinansowanie wystawy w Salonie Akademii. Otrzymała ją Diana Grabowska z Wydział Rzeźby za pracę "Z głowy". Praca Grabowskiej składa się z dwóch części, które tworzą całość - filmu i obiektu w formie maski.

holderName

"Autorka porusza w nim szeroko pojęty problem intymności, który sytuuje w głowie. Nie w ciele - uważając, że to zjawisko zbyt szerokie i skomplikowane, aby jedynie do ciała go sprowadzać" - ocenił promotor artystyki prof. Antoni Janusz Pastwa i skomentował, że "to praca wyrafinowana pod względem intelektualnym i plastycznym".

Trzy równorzędne wyróżnienia Coming Out 2015 i nagrody finansowe otrzymali Jacek Ambrożewski (Wydział Grafiki) za opracowanie graficzne autorskiej książki "Mała ilustrowana kronika polskich zjawisk paranormalnych (1927-2012)", a także Karolina Ślusarczyk z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki i Weronika Siwiec z Wydziału Wzornictwa. Ślusarczyk wykonała jedenaście makiet średniowiecznych pasmanterii, a Siwiec zrealizowała projekt "Budujemy dom", którego zwieńczeniem jest budowa domu z naturalnych, lokalnych i zdrowych materiałów: drewna, słomy, konopii przemysłowych, gliny i kamieni.

Prócz prac nagrodzonych na wystawie można zobaczyć także pozostałe dyplomy - m.in. projekty scenografii do filmów fabularnych ("Wrońca" na podstawie książki Jacka Dukaja Agaty Adamus i Dominiki Kobylińskiej do "Morfiny" na podstawie powieści Szczepana Twardocha) i opery Giuseppe Verdiego "Rigoletto" (Sławomir Szondelmajer).

Ekspozycję tworzy również "Autoportret" Anny Skoczylas, czyli rzeźba, która jest portretem twarzy w kamieniu i praca Alicji Symeli "Bez tytułu", w której artystka sprawdza "jakie emocje wywoła fizyczna ingerencja w martwy obiekt przypominający człowieka".

holderName

Prezentowane na wystawie są również m.in. dzieło dyplomantki Tamary Rozmus, która poddała konserwacji i restauracji rękopis arabski "Traktaty o składni arabskiej", plan rewitalizacji i adaptacji synagogi w Tarnogrodzie na cele kulturalne, turystyczne oraz edukacyjne Ewy Maksymiuk oraz NURN, czyli projekt biodegradowalnej urny wraz z nową ceremonią pochówki na morzu Joanny Jurgi.

Wystawę będzie można oglądać do 13 grudnia w Warszawie przy pl. Małachowskiego 2.

(Źródło: PAP)

Przeczytaj też: "Nie trzeba mieć worka pieniędzy, by podróżować". Jesienna Warszawa (WIDEO)

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName