Trwa ładowanie...
17-01-1970 13:19

Muzeum Neonów [NASZE ZDJĘCIA]

Muzeum Neonów [NASZE ZDJĘCIA]
d47x4z2
d47x4z2

Jeśli nie odwiedziliście jeszcze warszawskiego Muzeum Neonów, szczerze polecamy Wam taką wycieczkę. Jego twórcami i dyrektorami są Ilona Karwińska i David Hill. Założyli je w celu dokumentacji i ochrony pięknych, powojennych reklam świetlnych.

Neony prezentują wysokie walory artystycznie. Projektowane były przez uznanych grafików, plastyków czy architektów. Tworzyły integralną część architektury budynków, a ulice polskich miast toneły w ich świetle. Tych wyjątkowych, starych znaków z roku na rok jest coraz mniej, stąd konieczność zapewnienia im ochrony. Często funkcjonowanie neonów w pierwotnych lokalizacjach jest zagrożone - pojawiają się nowi najemcy, sklepy zmieniają funkcje.

Zalążkiem muzeum był rozpoczęty w 2005 r. projekt dokumentacji neonów zatytułowany "Polski Neon". W tym samym czasie zaczęto aktywnie ratować i odnawiać zagrożone neony . Odpowiedzią na te starania stało się rosnące zainteresowanie tematem neonów przyczyniając się do ich renesansu - piszą na swojej stronie twórcy muzeum ulokowanego na terenie Soho Factory.

d47x4z2

W zbiorach Muzeum Neonów znajduje się obecnie ponad 100 obiektów, czyli blisko 1000 liter, przy czym regularnie trafiają tu nowe. Są one w miarę możliwości konserwowane i odnawiane, zbierane są też o nich historie. Muzeum zbiera również dokumentacją zdjęciową współcześnie zachowanych neonów, a także archiwalne rysunki i stare pocztówki wykorzystywane do publikacji książkowych. Twórcy muzeum działają też aktywnie na rzecz ochrony neonów w ich naturalnym środowisku, czyli w przestrzeni miejskiej.

- Pod naszą opieką znajdują się dwa neony warszawskie - neonowa Syrenka przy ul. Grójeckiej i Mydła Farby ul. Nowolipki. Wiele odnowionych neonów z naszej kolekcji trafiło też na ściany budynków na terenie Soho Factory przy Mińskiej 25 - ośmiometrowy Jubiler, Warszawa Wschodnia, 24h (Apteka), Dworzec Kolejowy Chodzież, Kino Praha, Filiżanka Jaś i Małgosia, Główna Księgarnia Techniczna - mówią Ilona Karwińska i David Hill.

Muzeum Neonów ma swoja siedzibę w praskim w Soho Factory (ul. Mińska 25). Miejsce działa 5 dni w tygodniu.

Godziny otwarcia:

środa-sobota 12:00-17:00

niedziela 12:00-16:00

Wstęp bezpłatny, mile widziana dotacja na rzecz rozwoju działalności tego miejsca.

Przeczytajcie też: Warszawa ma nowy neon!

d47x4z2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47x4z2