Trwa ładowanie...

"Muzeum Polin i jego sytuacja są stabilne". Ministerstwo odpowiada władzom Warszawy

"Prace w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przebiegają zgodnie z planem i nie ma powodu do niepokoju" - zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To odpowiedź na wezwanie władz Warszawy o natychmiastowe powołanie dyrektora stołecznej placówki.

"Muzeum Polin i jego sytuacja są stabilne". Ministerstwo odpowiada władzom WarszawyŹródło: East News, fot: Associated Press
dd409wp

"Funkcjonowanie Muzeum Polin nie jest w żaden sposób zagrożone, nie można też mówić o jego kryzysie" - napisała szefowa Centrum Informacyjnego MKiDN Anna Pawłowska-Pojawa.

W oświadczeniu resort podkreśla, że wielokrotnie już informował o przyczynach swojego stanowiska, a ostateczna decyzja w sprawie powołania dyrektora należy do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Priorytetem ministra jest sprawne funkcjonowanie tej ważnej instytucji. Dobro Muzeum wymaga dzisiaj współpracy organizatorów, a nie oświadczeń i medialnego szumu - wyjaśniła Pawłowska-Pojawa.

dd409wp

Komunikat resortu to odpowiedź na apel prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego Piotra Wiślickiego. Wezwali oni ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, by powołał prof. Dariusza Stolę na stanowisko dyrektora Muzeum.

Trzaskowski i Wiślicki przypomnieli że od maja ubiegłego roku czekają na decyzję o nominacji profesora Dariusza Stoli, który "wygrał konkurs rozpisany zgodnie z trójstronną umową Założycieli". "Przez cały czas próbowaliśmy nawiązać dialog z trzecim Założycielem — Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego — aby przełamać niezrozumiały dla nas impas" - zaznaczyli.

"Min. Gliński wciąż nie powołał na stanowisko dyrektora Muzeum Polin prof. Dariusza Stoli - mimo że ten wygrał konkurs, ogłoszony w porozumieniu ze wszystkimi założycielami muzeum. Domagamy się dotrzymania ustaleń i powołania prof. Stoli na stanowisko" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Przypomnijmy, że konkurs na dyrektora Muzeum Polin w Warszawie to inicjatywa ministerstwa. Warunki jego przeprowadzenia, skład i regulamin zostały wspólnie uzgodnione.

dd409wp

"W związku z niedotrzymaniem tych zobowiązań w trudnej sytuacji znalazło się zarówno samo Muzeum, jak i prof. Stola, któremu dziękujemy za okazywaną dotąd cierpliwość" – piszą Trzaskowski i Wiślicki.

Minister kultury: to ja decyduję

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślał wielokrotnie, że decyzja w sprawie obsadzenia władz stołecznej placówki należy do niego. W programie WP "Tłit" mówił pod koniec września ub.r., że "zgodnie z polskim prawem to minister decyduje, wygrany konkurs to jest tylko kandydat".

- Chcę przypomnieć opinii publicznej, że wielokrotnie bywało tak - za poprzedniej władzy - że ktoś wygrywał konkurs i nie był mianowany. Media jakoś się tym nie zajmowały, nie było awantury, nie było problemu - stwierdził Gliński.

Źródło: GW

dd409wp

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kulisy spotkania z Andrzejem Dudą. Piotr Zgorzelski: moim zdaniem prezydent już tę ustawę podpisał

dd409wp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd409wp