Trwa ładowanie...
d2e3h5t

Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2016 rok. "Ponad 600 tys. zwiedzających"

"W tym roku Dział Archiwum Historii Mówionej nagrał 50 wywiadów z Powstańcami Warszawskimi"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2016 rok. "Ponad 600 tys. zwiedzających"
d2e3h5t

70 warsztatów, 61 wykładów, 32 koncerty, do zbiorów Muzeum trafiło ponad 1,6 tys. nowych pamiątek, a liczba zwiedzających przekroczyła 600 tys. - to bilans 2016 roku. Ze statystyk MPW wynika, że w co drugi dzień mijającego roku można było wziąć udział w wydarzeniu organizowanym placówkę.

- Gościliśmy 5162 grup zorganizowanych, w tym 600 grup obcojęzycznych. Frekwencja w muzealnym kinie 3D emitującym film „Miasto ruin” wyniosła 404 074 osób, a z audioprzewodników (dostępnych w 26 językach) korzystało aż 30 065 zwiedzających - poinformowała WawaLove.pl rzecznik prasowy MPW Anna Kotonowicz.

Do Muzeum trafiło 1612 pamiątek od 235 osób, w tym m.in. przedwojenna legitymacja BGK przebita pociskiem karabinowym, maszyna do pisania „Erika” z futerałem, czy tablica z nazwą ulicy zmienionej przez Niemców na ul. Invalidenstrasse, która w czasie okupacji była przytwierdzona do domu przy ul. Mickiewicza 20 (dom nadal znajduje się na rogu pl. Inwalidów i ul. Mickiewicza). Przy organizacji wydarzeń pomagało prawie 300 wolontariuszy.

d2e3h5t

Jak co roku Muzeum odwiedzali ciekawi goście, m.in. gen. Brochwicz Lewiński „Gryf”, ambasador Kanady Stephen de Boer wraz z pisarką Alexandrą Richie, kongresmeni USA, premier Czech Bohuslav Sobotka, Łukasz Berezak (wolontariusz WOŚP), Bernard Dumont, twórca komiksu „Hugo”, Francis William Lindley, praprawnuk twórcy Wodociągów Warszawskich.

Pomóc Powstańcom

Dużą popularnością cieszyły się lekcje muzealne dla grup zorganizowanych ze szkół. W sumie uczestniczyło w nich 35 500 uczniów z całej Polski oraz z zagranicy. W tym roku Dział Archiwum Historii Mówionej nagrał 50 wywiadów z Powstańcami Warszawskimi , zarówno w kraju jak i zagranicą. Przed kamerą wspominali różne aspekty Powstania m.in. los cywilów, alianckie zrzuty, powojenne represje, wysiedlenia i odbudowę stolicy.

Fotoplastikon Warszawski, w ciągu 8 miesięcy od otwarcia, odwiedziło 15 644 osób (z czego 698 w Noc Muzeów).

d2e3h5t

Od maja do sierpnia tuż za murem Muzeum działał Pokój na lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny, który przez całe wakacje wzbogacał życie kulturalne na Woli. Odbywały się tam liczne koncerty (m.in. Stanisławy Celińskiej i Mikromusic), wykłady (np. varsavianistyczne) i warsztaty (m.in. stolarskie i z produkcji naturalnych kosmetyków).

Muzeum otrzymało w sumie 13 nagród i wyróżnień.

Mijający rok był dla nas ważny z wielu powodów: wspólnie z Władysławem Pasikowskim rozpoczęliśmy prace nad filmem „Kurier”, gościliśmy pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży przybyłych z najdalszych zakątków globu, razem z Filipem Chajzerem zebraliśmy 300 000 zł na pomoc Powstańcom , graliśmy koncerty i spektakle, wydawaliśmy książki i płyty, a przede wszystkim przez kolejny rok opowiadaliśmy tysiącom osób o Powstaniu Warszawskim - podkreśla rzeczniczka.

Zobaczcie film podsumowujący działalność MPW w w016 roku.

Przeczytajcie też: Sylwestrowa noc. Policja: "Spokojniej niż zwykle"

d2e3h5t

Podziel się opinią

Share
d2e3h5t
d2e3h5t