Trwa ładowanie...

Muzeum Powstania Warszawskiego ponownie otwiera "Pokój na lato"

Inauguracja pawilonu odbędzie się w czasie sobotniej Nocy Muzeów.

Muzeum Powstania Warszawskiego ponownie otwiera "Pokój na lato"
d1anqud
d1anqud

Koncerty jazzowe, dyżury varsavianistyczne, warsztaty dla dzieci, retro potańcówki, "hotel" dla roślin oraz relaks i możliwość skosztowania przedwojennej kuchni zaoferuje od soboty pawilon rekreacyjno-kulturalny "Pokój na lato" Muzeum Powstania Warszawskiego.

- "Pokój na lato" to przede wszystkim propozycja odwiedzenia pełnego zieleni miejsca w centrum miasta. Rośnie tam dużo drzew, także wewnątrz samego pawilonu. Chodziło nam o stworzenie miejsca wśród stale wyrastających nowych biurowców Woli, małej zielonej enklawy, którą chcemy wykorzystać jako przestrzeń do spotkań - dla pracujących w okolicy, którzy chcą na chwilę odpocząć, dla mieszkańców np. matek z dziećmi czy osób poszukujących ciekawej oferty kulturalnej - opowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Nowości w letnim pawilonie

Od zeszłego roku, kiedy letni pawilon rekreacyjno-kulturalny został otwarty po raz pierwszy, obiekt znacznie się rozrósł. Zyskał m.in. powiększone zadaszenie i podłogę, co uniezależnia go od czynników pogodowych.

- Pojawiła się także m.in. większa przestrzeń, gdzie można się napić kawy i wziąć udział w różnych działaniach artystycznych, a także specjalny "hotel" dla roślin. Młodzi ludzie często skarżyli się, że zostawiają je na okres wyjazdów wakacyjnych i przez ten czas one usychają. Dlatego wychodząc im naprzeciw postanowiliśmy stworzyć specjalnie zaprojektowaną szklarnię, gdzie będzie można takie rośliny przechować - relacjonował dyrektor.

d1anqud

Goście Pawilonu pod okiem specjalistów będą mogli także pielęgnować własny kawałek ogrodu, z którego plony zostaną wykorzystane na warsztatach kulinarnych. Możliwość skosztowania przedwojennych przysmaków zaoferuje plenerowa restauracja, a w weekendy będzie można wziąć udział w tematycznych "Śniadaniach na trawie".

Varsavianista Piotr Kunert podczas dyżurów varsavianistycznych podzieli się ciekawostkami o stołecznych ulicach i kamienicach. O skrzydlatych mieszkańcach Warszawy opowie Stanisław Łubieński z grupą ornitologów. Goście Pawilonu dowiedzą się także jak rozpoznawać jadalne rośliny w mieście, samodzielnie stworzyć naturalne kosmetyki czy naprawić rower, będą też mogli wziąć udział w wyprzedaży garażowej.

Relaks na hamaku

W specjalnie przygotowanym, jeszcze większym niż przed rokiem, hamaku będzie można się zrelaksować, obejrzeć filmy prezentowane w kinie letnim czy stand-upy w ramach wieczorów komediowych. Przygotowano także liczne atrakcje muzyczne. Cykl jazzowych koncertów z nowatorskimi interpretacjami znanych przebojów m.in. Kabaretu Starszych Panów czy muzyki serialowej lat 50., a także koncerty formacji Pablopavo i Ludziki oraz Stanisławy Celińskiej. Na gości będzie też czekać warszawskie karaoke i retro potańcówka, którą poprowadzi Michał Fogg, prawnuk znanego stołecznego piosenkarza Mieczysława Fogga.

W "Pokoju na lato" przygotowano także specjalną przestrzeń dla najmłodszych, gdzie znajdzie się miejsce na odrabianie lekcji, naukę i zabawę. Dzieci będą mogły m.in. wziąć udział w warsztatach kulinarnych, ogrodniczych i florystycznych, zajęciach edukacyjnych o gwarze i języku Warszawy, posłuchać stołecznych legend, stworzyć własne przedstawienie kukiełkowe czy zagrać w turnieju planszówek.

d1anqud

Premiera w "Noc Muzeów"

Inauguracja pawilonu odbędzie się w czasie sobotniej Nocy Muzeów. Podczas otwarcia zaplanowano koncert Warszawskiego Combo Tanecznego, w czasie którego będzie można posłuchać utworów z ich nowej płyty "Dancing, Salon, Ulica". Oprawę muzyczną do tańca zapewni Dj Burn Reynolds, na gości będą także czekać warsztaty sitodruku. Będzie również możliwość zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Pokój na lato" mieści się na skarpie przy Muzeum, z którego prowadzi do niego specjalnie zaprojektowany mostek. Do pawilonu można wejść również po schodkach od strony ul. Towarowej.

- Mam nadzieję, że pomysł "Pokoju na lato", czyli miejsca, które wykorzystujemy jako przestrzeń kulturalną i wypoczynkową spotka się uznaniem warszawiaków. Zresztą sam pawilon jest trochę zapowiedzią, że chcemy się kiedyś rozbudować na tę przestrzeń, który on obecnie zajmie. Chcielibyśmy by kiedyś powstały tu budynki muzealne ułatwiające wejście do placówki także od strony ul. Towarowej i stacji metra - dodał dyrektor Muzeum.

d1anqud

Pawilon "Pokój na lato" ma być czynny do końca sierpnia.

Źródło: (PAP)

d1anqud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1anqud