Trwa ładowanie...
d6d3od3

Muzeum Sztuki Nowoczesnej jednak powstanie. Teren na pl. Defilad wrócił do miasta

Teren, na którym miało powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej, należał do osoby prywatnej. Ratusz od lat walczył o zwrot tej nieruchomości do miasta. W końcu udało się to wojewodzie mazowieckiemu Zdzisławowi Sipierze.
Share
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki w WarszawieŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień
d6d3od3

Jak informuje wyborcza.pl, wojewoda zadecydował o wywłaszczeniu nieruchomości na pl. Defilad. Oznacza to, że działka na, której ma powstać MSN, przeszła w ręce miasta. Na razie nie wiadomo, ile stołeczny ratusz za nią zapłaci.

Losy tej słynnej działki sa bardzo zawiłe. Po 2010 r. trafiła w rece spadkobierców przedwojennych właścicieli. Od tamtej pory stołeczny ratusz próbował ją odkupić.

Jednak na drodze pojawili się inni inwestorzy, którzy kupili ją w 2014 r. Na początku była to spółka Milstone, pod nadzorem Krzysztofa Janiszewskiego, szefa firmy deweloperskiej Radius Projekt. Spółka kupiła działkę za ok. 7 mln zł - dwa razy tyle, za ile chciał kupić stołeczny ratusz. Następnie sprzedano ją spółce Waben, która należy do inwestora z Cypru. Firma Milstone tłumaczyła się, że w decyzji były błędy, jednak miasto wygrało ze spółką w sądzie. W styczniu Zdzisław Sipiera wydał decyzję o wywłaszczeniu działki.

d6d3od3

Zobacz wideo: Protest artystów przed PKiN. "Nie oddamy wam kultury"

Wicedyrektor MSN Marcel Andino Velez w rozmowie z WawaLove zaznacza, że sprawa nie jest jeszcze zfinalizowana, ponieważ spadkobiercy mają możliowść odwołania się od decyzji. Jesli tak by się stało, Velez liczy na pozytywne zakończenie tej sprawy. Dopiero po decyzji sądu będzie możliwe ogłoszenie przetargu na budowę muzeum.

Początkowo ukończenie inwestycji zaplanowano do końca 2021 r. Teraz jednak stoi ona pod znakiem zapytania.

d6d3od3

Na wywłaszczonym terenie dodatkowo planowana jest konstrukcja nad tunelem metra oraz budowa podziemnej ulicy - informuje Gazeta Wyborcza.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Zoabcz też: Mecenas od kamienic zaczął sypać. Pogrąży Gronkiewicz-Waltz?:external}

d6d3od3

Podziel się opinią

Share
d6d3od3
d6d3od3