Trwa ładowanie...

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: "Mamy nadzieję, że nie dojdzie do zburzenia pawilonu Emilia"

Tysiące warszawiaków protestują przeciwko rozbiórce kultowego pawilonu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: "Mamy nadzieję, że nie dojdzie do zburzenia pawilonu Emilia"
d2qjped
d2qjped

Już ponad 6 tys. osób dołączyło do stworzonego na facebooku protestu pod hasłem "Nie chcemy stracić Emilki! NIE dla planów zburzenia pawilonu Emilia". Chodzi o słynny, modernistyczny pawilon mieszczący się przy Emilii Plater 51. Ma zostać zburzony, a w jego miejscu ma się pojawić nowy, 196-metrowy wieżowiec.

- Jako muzealnicy, a także warszawiacy, mamy nadzieję, że nie dojdzie do zburzenia pawilonu Emilia – podkreśla wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Marcel Andino Velez. Władze instytucji, która mieści się teraz w "Emilce", opublikowały dziś stanowisko w tej sprawie.

- Może być siedzibą instytucji kultury, można jej przywrócić funkcje komercyjne. Możliwości wykorzystania Emilii jest wciąż tyle, ile pomysłów w otwartych głowach współczesnych warszawiaków - tłumaczy Velez.

"Cieszy nas publiczna debata na temat planowanej rozbiórki. Jest ona dowodem coraz powszechniejszej akceptacji dla powojennej, modernistycznej tożsamości Warszawy. Dzięki takim debatom my, warszawiacy, lepiej rozumiemy nasze miasto i jego skomplikowaną współczesność, gdzie konflikt pomiędzy interesem publicznym a prywatnym jest nieuchronny i gdzie spory o historię nakładają się na spory o wizję miasta przyszłości. Trudno w architektonicznym krajobrazie miasta o bardziej zideologizowane pojęcia niż „relikt PRL” i przeciwstawiany mu symbol „triumfu” wolnego rynku w postaci kolejnego wieżowca zasilającego „warszawski Manhattan”. - czytamy w komunikacie.

Scenariusze ratowania

Wicedyrektor MSN zwraca uwagę, że jeśli chcemy pawilon zachować, "powinien zostać w przyszłości wypełniony nową funkcją i nowym życiem". - To pawilon stricte ekspozycyjny - mówi. - Jeśliby miały zostać podjęte z obecnym właścicielem rozmowy na temat ewentualnego odkupienia obiektu – to kto powinien być tych rozmów stroną i czyje środki miałyby na ten cel zostać przeznaczone? Kto miałby Emilii zapewnić to nowe życie przez kolejne lata? Jeśliby te pytania miały być kierowane do organów władzy publicznej – stołecznego samorządu bądź władz państwowych – to powinien im towarzyszyć pozytywny postulat racjonalnego zagospodarowania budynku w przyszłości. Być może organy władzy publicznej powinny szukać partnera wśród przedsiębiorców, którzy mieliby inny pomysł biznesowy na budynek niż zastąpienie go wieżowcem. Nie mieliśmy dotychczas do czynienia z podobnym przypadkiem, a partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce wciąż funkcjonuje słabo. Te uwarunkowanie trzeba brać pod uwagę,
tworząc scenariusze ratowania Emilii - wyjaśnia Velez.

d2qjped

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma powstać przy pl. Defilad. Muzeum będzie urzędowało przy Emilii plater do maja 2016 roku. Jesli chcecie dołączyć do facebookowego protestu, możecie to zrobić tutaj .

d2qjped
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qjped