Trwa ładowanie...

Muzeum w Wilanowie zmienia swoją nazwę

Minister kultury Bogdan Zdrojewski wydał zarządzenie zmieniające nazwę wilanowskiego muzeum

Muzeum w Wilanowie zmienia swoją nazwę
d17f6z1
d17f6z1

Minister kultury Bogdan Zdrojewski wydał zarządzenie zmieniające nazwę wilanowskiego muzeum. Miejsce to nie nazywa się teraz Muzeum Pałac w Wilanowie - teraz jest to* Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.*

Dlaczego nazwa Muzeum Pałac w Wilanowie już nam nie wystarczała? - czytamy na stronie muzeum - Odpowiedź jest prosta - o genius loci rezydencji wilanowskiej świadczy w pierwszym rzędzie fakt, że jest to rezydencja Króla Jana III, jednego z najwybitniejszych polskich monarchów. Pałac zachował charakter letniej rezydencji monarchy, w której liczne dekoracje i dzieła sztuki są świadkami czasów i sławy Jana III.

W XVIII, XIX i XX wieku do postaci króla i związanej z nią wilanowskiej tradycji odnoszono się zawsze z szacunkiem. Mimo że sam pałac i otaczające go ogrody zmieniały się wielokrotnie - to zawsze osią przemian był pierwotny przekaz, zakodowany w wilanowskiej rezydencji przez króla Jana III. Aby podkreślić ten fakt, wprowadziliśmy postać monarchy również do nazwy muzeum. Jest to symboliczny powrót króla do Wilanowa.


d17f6z1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17f6z1