Trwa ładowanie...

Na Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci

Urząd Miasta ogłosił właśnie konkurs. 70 tys. nagrody dla zwycięzcy

Na Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci
d1apcfg
d1apcfg

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej zostanie wybudowana Izba Pamięci. Miasto stołeczne Warszawa ogłosiło właśnie konkurs architektoniczny na koncepcję architektoniczną pawilonu i jego otoczenia.

- Cmentarz Powstańców Warszawy to specyficzne miejsce w którym znajdują się prochy dziesiątków tysięcy, w większości anonimowych ofiar powstania i II wojny. Przez wiele lat ta nekropolia była zapomniana i spychana w niepamięć. Teraz przywracamy jej tożsamość stolicy i chcemy stworzyć miejsce w którym będzie można godnie uczcić pamięć i przybliżyć sylwetki uczestników tamtych wydarzeń. Nie zapominamy również o otoczeniu cmentarza i zajmiemy się także parkiem Powstańców Warszawy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz , prezydent m.st. Warszawy.

W Izbie Pamięci będzie eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy – zwiedzający będą mogli zapoznać się z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Natomiast na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu zostaną umieszczone imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii.

Zdobywca I nagrody otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonania projektu realizacyjnego pomnika, II nagrody - 40 tys. zł, a III - 30 tys. złotych. Pula na ewentualne wyróżnienia wynosi 40 tys. złotych. Termin składania prac mija 24 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00. Wyniki konkursu będą znane na początku maja. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 12 grudnia 2014 r. do godz. 16.00.

d1apcfg

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy , założonym w 1945 r. spoczywa ponad 100 tys. osób, głównie cywili poległych w czasie podczas Powstania Warszawskiego – w tym tysiące nigdy nie zidentyfikowanych ofiar rzezi Woli. Pochowano na nim również żołnierzy kampanii wrześniowej, więźniów Pawiaka i wielu, wielu innych.

Szczegóły konkursu znaleźć można na stronach Urzędu Miejskiego .

d1apcfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apcfg