ycipk-e9ub75

Na Powązkach zdewastowano nagrobki. Brakuje metalowych liter

Niektórych nazwisk na nagrobkach w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach nie sposób odczytać. Wandale powyrywali metalowe litery w napisach, a w niektórych pozostawili dziury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stare Powązki w Warszawie
Stare Powązki w Warszawie (Agencja Gazeta, Fot: Franciszek Mazur)
ycipk-e9ub75

Zdjęcia zniszczonych nagrobków udostępnił Jacek Dehnel na swoim facebookowym profilu. Widać na nich m.in. grób pilota Franciszka Żwirki i konstruktora Stanisława Wigury, gdzie usunięto pierwsze litery nazwiska i datę śmierci. Podobnie wygląda monument aktora Tadeusza Fijewskiego. Z kolei na grobie Jana Parandowskiego, pisarza i eseisty, pozostała ostatnia litera. Aktor, Stefan Jaracz, nie miał tyle szczęścia – cały napis został zniszczony.

To nie pierwszy taki incydent w tym miejscu. Cmentarz Powązkowski często pada ofiarą złodziei i wandali. Kilka tygodni temu na łamach WawaLove pisaliśmy o grobie Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej, bohaterki Armii Krajowej i Powstańcu Warszawskim, który, zaniedbany i zniszczony, wymaga gruntownej renowacji.

ycipk-e9ub75

Jak informuje wyborcza.pl, łupem wandali padł również pomnik Jana Zachwatowicza, z którego powyjmowano litery, posąg psa z grobu Adolfa Dygasińskiego, figurki sfinksów z kaplicy rodziny Duninów, trąba anioła z grobowca Aldony z Potockich Chołoniewskiej, kosa żniwiarza z pomnika Feliksa Zakrzewskiego, rzeźba dłoni ułożonych w kadr z nagrobka Krzysztofa Kieślowskiego, metalowe rośliny z grobu Władysława Podkowińskiego.

Teren cmentarza jest patrolowany przez policję i straż miejską. Jak informują funkcjonariusze, dostają wiele zgłoszeń dotyczących zniszczeń lub kradzieży na Powązkach. – Złodzieja się nie upilnuje – mówił wyborczej.pl ks. Marek Gałęziewski, który kieruje terenem Starych Powązek. Wysłaliśmy do księdza pytania z prośbą o komentarz. Nadal czekamy na odpowiedź.

Zobacz także: Ona musiała wziąć chrzest, on zaprojektował pierścionek.

ycipk-e9ub75

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Przeczytaj też: Awaria w metrze. Są spore opóźnienia

Polub WawaLove
ycipk-e9ub75
ycipk-e9ub75
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-e9ub75