Trwa ładowanie...
d24ubgw

Na ulicy "żuki", "syreny" i "maluchy". Niezwykły film: Wielkanoc w Warszawie w 1989 roku.

Zapraszamy na filmową podróż w czasie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na ulicy "żuki", "syreny" i "maluchy". Niezwykły film: Wielkanoc w Warszawie w 1989 roku.
d24ubgw

Podróż z warszawskiej ulicy Solec na pl. Zamkowy, nakręcony kamerą kupioną w sklepie 'Pewex" możemy obejrzeć na niezwykłym filmie, nakręconym przez jednego z internautów w 1989 roku. Zobaczymy na nim fragment stolicy, której już nie ma: ze stojącymi wzdłuż ulicy samochodami marki polonez, wartburg czy trabant.

Z opisu wynika, że film został nakręcony kamera typu VHS firmy Blaupunkt, a operator jechał samochodem typu fiat uno. Rok 1989 był niezwykłym dla wszystkich rokiem. Polska odzyskała wolność (aktorka Joanna Szczepkowska ogłosiła w telewizji, że " w Polsce skończył się komunizm". Zniesiono wówczas kartki na benzynę, mięso czy talony na samochody, a podwarszawskie Łomianki uzyskały prawa miejskie. Średnia płaca w kraju wyniosła wtedy 107 tys. zł.

d24ubgw

W maju 1989 roku na Stadionie Dziesięciolecia (obecnie w jego miejscu stoi Stadion Narodowy) wystąpił Stevie Wonder. We wrześniu rozwiązano oficjalnie oddziały ZOMO, a 1 października z Dworca Wschodniego wyruszył specjalny pociąg z 809 uciekinierami z NRD, którzy okupowali ambasadę RFN. Rozpoczęto też demontaż stojącego na pl. Bankowym (wówczas Dzierżyńskiego) pomnika Feliksa Dzierżyńskiego.

Tego roku, dokładnie 19 grudnia padł rekord ciepła. W niektórych miastach termometry pokazywały tego nawet 19 stopni. To był gorący rok.

Przeczytajcie też: Zenon Martyniuk zaśpiewa na Bemowie. Mieszkańcy: „żenada i porażka”

d24ubgw

Podziel się opinią

Share
d24ubgw
d24ubgw