Trwa ładowanie...

Na Zamku Królewskim wręczą polskie noble

Nagrody przyznano chemikowi, fizykowi i historykowi.

Na Zamku Królewskim wręczą polskie noble
dqwssxz

Nagrodą jest 200 tysięcy złotych i podziw środowiska naukowego. O godzinie 16:00 na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, potocznie nazywane polskimi noblami.

W tym roku wyróżnienia otrzymają: - profesor Stanisław Penczek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, profesor Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie i profesor Jerzy Jedlicki z Instytutu Historii PAN w Warszawie.

Profesor Stanisław Penczek odbierze nagrodę w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Doceniono jego opracowanie teorii polimeryzacji z otwarciem pierścienia i jej wykorzystanie do syntezy polimerów biodegradowalnych.
Profesor Kazimierz Rzążewski otrzymał nagrodę w kategorii nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za odkrycie zjawiska magnetostrykcji w ultra-zimnych gazach z oddziaływaniem dipolowym.

Profesora Jerzego Jedlickiego uhonorowano w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Jego zasługi to fundamentalne studia nad fenomenem inteligencji jako warstwy społecznej i jej rolą w procesach modernizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

dqwssxz

W obszarze nauk o życiu i o Ziemi w tym roku nagrody nie przyznano. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane od 1992 roku. Grono laureatów liczy już 87 osób. Nagrody są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze. Jednocześnie wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata.

(Źródło: IAR)

dqwssxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqwssxz