Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
internet
Artykuł Sponsorowany
28-03-2023 15:32
Artykuł sponsorowany Blue Finance Polska

Nadchodzą podwyżki cen za internet – co warto wiedzieć?

Rosnąca inflacja i podwyżki cen większości towarów i usług są odczuwalne nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również duże firmy i przedsiębiorstwa działające niemal w każdym sektorze, w tym w branży telekomunikacyjnej. Wzrost cen energii i kosztów prowadzenia biznesu spowodował, że kilku kluczowych operatorów internetu zdecydowało się podnieść ceny swoich usług. Nadchodzą więc podwyżki cen za internet. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

 Źródło: materiały partnera
d1d0m62
d1d0m62

Co powoduje podwyżki cen internetu w 2023 roku?

Obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Polsce jest dość trudna, ponieważ zmagamy się z bardzo wysoką inflacją, która oddziałuje praktycznie na wszystkie branże. Z tego powodu niektóre firmy telekomunikacyjne zdecydowały o zmianie cennika. Co powoduje podwyżki cen Internetu i usług telekomunikacyjnych w 2023 roku? Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że podwyżki wywołała obecna sytuacja na świecie i wysoka inflacja. Wpływa na nie więc wzrost cen energii, ale także wzrost płac, w tym pensji minimalnej, a także kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej. Dlatego koszty te firmy oferujące internet będą próbowały przenieść na odbiorców indywidualnych, a więc swoich abonentów.

Którzy operatorzy internetu podniosą ceny?

Warto mieć świadomość, że obecnie rynek telekomunikacyjny już od 2-3 lat wyraźnie dzieli się na operatorów oferujących dostęp do sieci na hurtowych zasadach, a także operatorów usługowych. Obecnie operatorzy, którzy oferują dostęp do sieci na zasadach hurtowych, zaczynają podnosić ceny telekomom detalicznym. Te z kolei nie będą chciały przejąć na siebie tych kosztów, dlatego przeniosą je na swoich klientów. 

Podniesienie ceny za dostęp do infrastruktury nie jest jednak proste. Jest to skomplikowany proces, zwłaszcza w przypadku firm, które budowały sieć przy pomocy środków unijnych z programu Polska Cyfrowa. Żeby teraz podnieść ceny, muszą otrzymać zgodę na takie działanie od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Taką zgodę obecnie otrzymała Firma Fiberhost, która jest powiązana z INEĄ.

d1d0m62

Kto musi liczyć się z podwyżkami cen za internet?

Dwóch największych dostawców szerokopasmowego internetu, a więc UPC i Vectra wprowadziło zmiany w swoich cennikach, które zaczną obowiązywać od 1 lipca. Zgodnie z nimi, w przypadku UPC cena abonamentu za internet wzrośnie o 5%, a za telewizję satelitarną o 10%. W przypadku Vectry z kolei ceny wszystkich abonamentów internetowych od 1 lipca wzrosną o 10%. W trzecim kwartale 2022 roku średnio podwyżki o 4,2% dotyczyły również odbiorców internetu Orange.

Artykuł sponsorowany Blue Finance Polska
d1d0m62
d1d0m62