Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
internet
Artykuł Sponsorowany
28-03-2023 15:32

Nadchodzą podwyżki cen za internet – co warto wiedzieć?

Rosnąca inflacja i podwyżki cen większości towarów i usług są odczuwalne nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również duże firmy i przedsiębiorstwa działające niemal w każdym sektorze, w tym w branży telekomunikacyjnej. Wzrost cen energii i kosztów prowadzenia biznesu spowodował, że kilku kluczowych operatorów internetu zdecydowało się podnieść ceny swoich usług. Nadchodzą więc podwyżki cen za internet. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Artykuł sponsorowany Blue Finance Polska
 Źródło: materiały partnera
d4dn6fb
d4dn6fb

Co powoduje podwyżki cen internetu w 2023 roku?

Obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Polsce jest dość trudna, ponieważ zmagamy się z bardzo wysoką inflacją, która oddziałuje praktycznie na wszystkie branże. Z tego powodu niektóre firmy telekomunikacyjne zdecydowały o zmianie cennika. Co powoduje podwyżki cen Internetu i usług telekomunikacyjnych w 2023 roku? Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że podwyżki wywołała obecna sytuacja na świecie i wysoka inflacja. Wpływa na nie więc wzrost cen energii, ale także wzrost płac, w tym pensji minimalnej, a także kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej. Dlatego koszty te firmy oferujące internet będą próbowały przenieść na odbiorców indywidualnych, a więc swoich abonentów.

Którzy operatorzy internetu podniosą ceny?

Warto mieć świadomość, że obecnie rynek telekomunikacyjny już od 2-3 lat wyraźnie dzieli się na operatorów oferujących dostęp do sieci na hurtowych zasadach, a także operatorów usługowych. Obecnie operatorzy, którzy oferują dostęp do sieci na zasadach hurtowych, zaczynają podnosić ceny telekomom detalicznym. Te z kolei nie będą chciały przejąć na siebie tych kosztów, dlatego przeniosą je na swoich klientów. 

Podniesienie ceny za dostęp do infrastruktury nie jest jednak proste. Jest to skomplikowany proces, zwłaszcza w przypadku firm, które budowały sieć przy pomocy środków unijnych z programu Polska Cyfrowa. Żeby teraz podnieść ceny, muszą otrzymać zgodę na takie działanie od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Taką zgodę obecnie otrzymała Firma Fiberhost, która jest powiązana z INEĄ.

Kto musi liczyć się z podwyżkami cen za internet?

Dwóch największych dostawców szerokopasmowego internetu, a więc UPC i Vectra wprowadziło zmiany w swoich cennikach, które zaczną obowiązywać od 1 lipca. Zgodnie z nimi, w przypadku UPC cena abonamentu za internet wzrośnie o 5%, a za telewizję satelitarną o 10%. W przypadku Vectry z kolei ceny wszystkich abonamentów internetowych od 1 lipca wzrosną o 10%. W trzecim kwartale 2022 roku średnio podwyżki o 4,2% dotyczyły również odbiorców internetu Orange.

Artykuł sponsorowany Blue Finance Polska
d4dn6fb
d4dn6fb