Trwa ładowanie...

Nagła dymisja wojewódzkiej konserwator zabytków. "Kończy od dziś działalność"

Czy powodem dymisji Barbary Jezierskiej był spór o rozbiórkę Rotundy?

Nagła dymisja wojewódzkiej konserwator zabytków. "Kończy od dziś działalność"
dommrdy
dommrdy

Wojewódzka konserwator zabytków z Mazowsza Barbara Jezierska złożyła dymisję. O sprawie informuje dziś RMF FM. Czy kontrowersje wokół rozbiórki Rotundy były powodem nagłej dymisji Jezierskiej?

WawaLove.pl skontakowała się z Ewą Filipowicz, rzecznikiem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, która potwierdziła doniesienia o dymisji Jezierskiej. - Jest to rozwiązanie w stosunku pracy na prośbę pani Barbary Jezierskiej. Z upływem dzisiejszego dnia kończy działalność jako wojewódzka konserwator zabytków - podaje Filipowicz.* *

Ostatnio nazwisko dotychczasowej wojewódzkiej konserwator zabytków padało w kontekście sporu o rozbiórkę Rotundy. Stołeczny konserwator Michał Krasucki wydał w ubiegły nakaz wstrzymania rozbiórki jednego z najbardziej charakterystycznych budunków w stolicy, podczas gdy Barbara Jezierska podała w wątpliwość jego ekspertyzę. * *

- Uwidoczniona rozbieżność stanowisk MWKZ oraz p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków jest wyłącznie elementem gry medialnej, zmierzającej do wykreowania „konfliktowej” postawy wojewódzkiego konserwatora zabytków - napisała Barbara Jezierska w specjalnym oświadczeniu z 17 marca.

Czy kontrowersje wokół rozbiórki Rotundy były powodem nagłej dymisji Jezierskiej? - Nie mam takiej informacji. Zapewne więcej będzie wiadomo w momencie mianowania nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków - podaje Ewa Filipowicz, rzecznik Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

dommrdy

Reporteka WawaLove.pl próbowała również skontaktować się z rzecznikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Na razie czekamy na odpowiedź.

Dwukrotnie na stanowisku

Barbara Jezierska, z wykształcenia architekt, została powołana przez wojewodę Zdzisława Sipierę na Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 22 lutego 2016 roku. Jednak Jezierska pełniła już funkcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w latach 2007 – 2011. Została odwołana za kadencji wojewody Jacka Kozłowskiego, który zarzucił jej niedostateczne wypełnianie obowiązków.

Wówczas za Jezierską wstawili się społecznicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, opiekujących się zabytkami. Przedstawiciele 34 organizacji podpisało się pod apelem do Bogdana Zdrojewskiego, ówczesnego ministra kultury, w obronie Jezierskiej. Nie udało się.

- Przez lata poprzedniej kadencji byłam mobbingowana. Nie ukrywam tego. Na pewno nie były to lata, które mogłam dobrze wykorzystać na swoim stanowisku. Cały czas musiałam odpierać nieprawdziwe zarzuty. Z wielką przykrością wracam wspomnieniami do tamtego okresu - mówiła wówczas Barbara Jezierska w rozmowie z WawaLove.pl.

dommrdy
dommrdy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dommrdy