Trwa ładowanie...

Narodowcy szykują "oblężenie" Teatru Powszechnego. "Dość ubliżania Chrystusowi"

"Wystarczy bierność dobrych, aby zło mogło zwyciężyć".

Narodowcy szykują "oblężenie" Teatru Powszechnego. "Dość ubliżania Chrystusowi"
d3jr0r7
d3jr0r7

Narodowcy szykują kolejny protest przeciwko spektaklowi "Klątwa", który jest wystawiany na deskach warszawskiego Tetaru Powszechnego. - Wystarczy bierność dobrych, aby zło mogło zwyciężyć - podkreślają organizatorzy.

Spektakl "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia miał swoją premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym na warszawskiej Pradze. Przedstawienie, oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego, wywołało i wciąż wywołuje sporo kontrowersji, m.in przez ukazanie Jana Pawła II na szubienicy lub karabinów z krzyży. Protestujący przeciw spektaklowi domagają się "zniesienia" spektaklu. Ich zdaniem "obraża on wartości chrześcijańskie i polskie tradycje".

Do protestów dołączyli się również członkowie stowarzyszenia Marsz Niepodległości, którzy na 27 maja zaplanowali "Ogólnopolski Protest Obrońców Świętej Wiary". - Od miesięcy na deskach Teatru Powszechnego mamy do czynienia z bluźnierczą antysztuką, która obraża Świętą Wiarę Katolicką. Dość ubliżania Chrystusowi, traktujemy swoją wiarę poważnie - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku .

Narodowcy zapraszają do wzięcia udziału w proteście wszystkie katolickie, patriotyczne i narodowe organizacje, księży i każdego świeckiego chrześcijanina. - Wystarczy bierność dobrych, aby zło mogło zwyciężyć - podkreślają organizatorzy.

d3jr0r7

Przypomnijmy: Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie "w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu". Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa".

Głos zabrała także dyrekcja stołecznego teatru. "Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - napisano w komunikacie, opublikowanym przez Teatr w lutym. Autorzy zaznaczyli, że: "wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

d3jr0r7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jr0r7