Trwa ładowanie...

NBP wyprodukuje srebrną 5-złotówkę poświęconą Legii

To hołd dla klubu z okazji stulecia jego istnienia.

NBP wyprodukuje srebrną 5-złotówkę poświęconą Legii
dpm3zf3
dpm3zf3

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 zł upamiętniająca klub Legii Warszawa pojawi się w obiegu 4 kwietnia - zapowiada Narodowy Bank Polski. W ten sposób NBP, chce upamiętnić ten warszawski klub w setną rocznicę jego powstania.

Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym "Kolekcjoner" oraz w oddziałach okręgowych NBP. Cena to 80 zł.

Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Na jej rewersie ukazany jest herb klubu oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy, Stanisława Mielecha - żołnierza, doktora praw, publicysty, a także piłkarza i społecznika. Awers przedstawia wizerunek piłki nożnej.

Drużynę sportową "Legia" założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem jest związana do dziś.

dpm3zf3

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 12 kwietnia – do obiegu zostanie wprowadzony banknot kolekcjonerski "1050. rocznica chrztu Polski".

W przeszłości NBP wybiło kolekcjonerskie monety dla Polonii Warszawa i Warty Poznań.

Źródło: (NBP/PAP)

dpm3zf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm3zf3