Trwa ładowanie...

"Nie" dla pomnika na Krakowskim Przedmieściu

"Trakt Królewski jest pod szczególną ochroną" - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Co w takim razie z budową przy Senatorskiej?

"Nie" dla pomnika na Krakowskim Przedmieściu
di1xkon
di1xkon

Warszawski Ratusz nie poprze apelu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w sprawie budowy pomnika pod kościołem seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. - poinformowało Polskie Radio. Na Krakowskim Przedmieściu nie można stawiać nowych pomników, a w tej sprawie już dawno wypowiedział się stołeczny konserwator zabytków - dodała pani prezydent.

- Trakt Królewski jest pod szczególną ochroną na podstawie zarządzenia prezydenta z 1994 roku. - mówi prezydent. - Poza tym jest to teren tzw. otuliny wokół Zamku Królewskiego - zabytku wpisanego na listę UNESCO.

Nie chodzi jednak o pomnik. Co z budową biurowca przy Senatroskiej ? Kilka dni temu został opublikowany raport Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, który wykazał, że budowa biurowca przy Placu Zamkowym jest sprzeczna z opinią UNESCO. Zgoda na budowę została wydana w wyniku świadomego ominięcia wymogu konsultacji z UNESCO, a Warszawie grozi usunięcie warszawskiej Starówki z Listy Światowego Dziedzictwa.

Co ciekawe, na sesji Rady Warszawy, 3 kwietnia będzie rozpatrywany projekt nowego statutu Muzeum Historycznego m. st. Warszawy (mającego zmienić nazwę na Muzeum Warszawy). Jako nowe zadanie Muzeum pojawia się w nim „formułowanie opinii eksperckich w zakresie zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO”. Tymczasem Warszawska Wspólnota Samorządowa zwraca uwagę, że dyrektorem Muzeum Historycznego jest Ewa Nekanda-Trepka, która była Stołecznym Konserwatorem Zabytków i pełnomocnikiem Prezydenta m. st. Warszawy ds. zarządzania światowym dziedzictwem UNESCO w okresie, gdy zapadały decyzje o budowie biurowca przy Placu Zamkowym.* Z obu tych funkcji musiała odejść, gdy wybuchła afera.*

di1xkon

Teraz ma odpowiadać za wydawanie opinii w sprawie światowego dziedzictwa UNESCO w Warszawie, czyli właśnie Starówki.

di1xkon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di1xkon