Trwa ładowanie...
d2mzs97

Nie zabierajmy młodych ptaków do domu

Ekopatrol przestrzega
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie zabierajmy młodych ptaków do domu
d2mzs97

„Podczas spaceru znalazłem młodego ptaka, który chyba wypadł z gniazda, przyjedźcie proszę i go zabierzcie" - wiosną takie wiadomości wysyłane przez warszawiaków do Ekopatrolu są bardzo częste. Zdarza się też, że mieszkańcy, widząc skrzydlate maleństwo zabierają je ze sobą sądząc, że potrzebuje ludzkiej pomocy. Wykle chodzi o młode ptaki, które dopiero co opuściły gniazdo i nie potrafią jeszcze dobrze latać. W tej sytuacji ludzka ingerencja jest nie tylko zbędna, ale wręcz szkodliwa.

Czytaj również: Młody piżmak poszedł do szkoły

Ekopatrol Straży Miejskiej m. st. Warszawy apeluje – jeśli ptak nie ma widocznych obrażeń ani też nie wygląda na chorego – nie zabierajcie go do domu!

d2mzs97

Wiosna to czas, kiedy spacerując po parku bądź lesie, możemy natknąć się na pojedyncze, młode ptaki. Jeśli chwilę poobserwujemy zachowanie takiego ptaka, z łatwością dostrzeżemy znajdujących się nieopodal rodziców bacznie obserwujących pierwsze samodzielne próby latania młodego ptaka.

W sytuacji, gdy podlot znajduje się w miejscu dla niego niebezpiecznym, np., na chodniku lub w innym często uczęszczanym przez ludzi miejscu, można go przenieść w miejsce bezpieczne. Nie należy go jednak odnosić zbyt daleko, wówczas jego rodzice nie będą mieli problemów z jego odnalezieniem.

W sytuacji, kiedy ptak jest ranny, krwawi bądź ma widoczne obrażenia należy zadzwonić pod numer alarmowy straży miejskiej – 986. Wówczas przyjedziemy na miejsce i odbierzemy ptaka, który zostanie przewieziony do Ptasiego Azylu" – mówi Marcin Dobrowolski z Ekopatrolu . „Apelujemy o to by rozważnie podchodzić do sprawy młodych ptaków, które są w trakcie nauki latania. Nie dotykajmy ich, nie zabierajmy do domów, nie próbujmy na siłę pomóc".

Czytaj również: Lis w Bibliotece UW [ZDJĘCIA i WIDEO]

d2mzs97

Podziel się opinią

Share
d2mzs97
d2mzs97