Trwa ładowanie...

Nie żyje prof. Bogusław Wolniewicz. Filozof i publicysta związany z Radiem Maryja

W ostatnich latach profesor był związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne.

Share
Nie żyje prof. Bogusław Wolniewicz. Filozof i publicysta związany z Radiem Maryja
d39tosu

- W wieku 89 lat zmarł prof. Bogusław Wolniewicz, wybitny filozof i logik, publicysta, jedna z najbardziej barwnych postaci polskiej debaty publicznej ostatnich lat - poinformował w sobotę dr Paweł Okołowski z Instytutu Filozofii UW.

Profesor Wolniewicz urodził się 22 września 1927 w Toruniu. Przez większość zawodowego życia związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1956 roku do 1981 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. Publikował teksty m.in. w „Naszym Dzienniku”.

Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.

d39tosu

Wśród ekspertów uchodził za jednego z najwybitniejszych specjalistów od filozofii tzw. pierwszego Ludwiga Wittgenstein, czyli tej opisanej przez austriackiego filozofa w "Traktacie logiczno-filozoficznym".

W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: PAP

d39tosu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39tosu