Trwa ładowanie...

Nie żyje Stanisław Likiernik. Był żołnierzem Kedywu AK

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Armii Krajowej Stanisław Likiernik "Stach". Miał 95 lat.

Nie żyje Stanisław Likiernik. Był żołnierzem Kedywu AKŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dbq6rjj
dbq6rjj

O śmierci uczestnika Powstania Warszawskiego poinformował jego przyjaciel Emil Marat, współautor książki "Made in Poland" ze wspomnieniami zmarłego.

Marat wyjaśnił, że Likiernik przed śmiercią na krótko trafił do szpitala. Zapowiedział też, że żołnierz AK zostanie pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Stanisław Likiernik podczas II wojny światowej brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom. Wykonywał wyroku na konfidentów i funkcjonariuszy gestapo. Uczestniczył też w atakach na pociągi niemieckie. Był kilka razy rannych. Podczas Powstania Warszawskiego walczył na Stawkach, Starym Mieście i Czerniakowie.

"Stach" był jednym z dwóch pierwowzorów Stanisława Skiernika, bohatera powieści "Kolumbowie. Rocznik 20" Romana Bratnego. Wojenne przeżycia żołnierza podziemia stały się częścią życiorysu literackiej postaci. Likiernik wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, ale jednocześnie podkreślał męstwo i odwagę walczących wtedy w stolicy.

Likiernik został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Siedem lat temu minister obrony awansował go na stopień podpułkownika.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbq6rjj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dbq6rjj