Trwa ładowanie...
d4ei6u8

Niebezpieczny przestępca zatrzymany przez CBŚP w metrze. Mocne wideo z ćwiczeń

"Główny nacisk położono na działania z w sytuacji tzw. aktywnego strzelca"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niebezpieczny przestępca zatrzymany przez CBŚP w metrze. Mocne wideo z ćwiczeń
d4ei6u8

Funkcjonariusze Zarządu III CBŚP pod okiem instruktorów z brytyjskiej jednostki specjalnej S.A.S (Special Air Service) przeprowadzili szkolenie, którego tematem przewodnim było zatrzymywanie osób szczególnie niebezpiecznych w miejscach publicznych. Zostało do tego wykorzystane warszawskie metro, gdzie dziennie przemieszcza się ok. 100 tys. pasażerów.

Jak opisują agenci biura, plan symulacji zakładał, że osoba szczególnie niebezpieczna została zdefiniowana jako osoba uzbrojona, posiadająca umiejętności w posługiwaniu się bronią palną, znająca metody pracy operacyjnej policji i stosująca zaawansowane metody kontrobserwacji, w tym z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych.

Nacisk na akcję z aktywnym strzelcem

d4ei6u8

Szkolenie podzielono na dwa etapy. W pierwszym wszyscy funkcjonariusze z pionu techniki, obserwacji i działań bezpośrednich przeszli trening w zakresie działań obserwacji osobowej oraz elektronicznej traktując zagadnienie jako całość, przygotowując się do płynnego przejścia do fazy zatrzymania. W drugiej części funkcjonariusze pionu działań bezpośrednich pod okiem instruktorów z S.A.S obyli szkolenie dotyczące ostatniej fazy działań - zatrzymania. Główny nacisk położono na działania z w sytuacji tzw. aktywnego strzelca.

Kulminacją szkolenia były manewry zadaniowe, podczas których przećwiczono praktycznie kilka możliwych scenariuszy. Manewry przeprowadzono na stacji metra Centrum.

S.A.S i CBŚP

Tematem przewodnim manewrów było namierzenie osób podejrzanych w różnych sytuacjach, prowadzenie i wypracowanie dogodnej sytuacji do zatrzymania oraz wykrycie, identyfikacja oraz neutralizacja tzw. kontry, czyli osób współpracujących z podejrzanym.

d4ei6u8

W powyższe ćwiczenie, które zostało przygotowane i poprowadzone w całości przez instruktorów z S.A.S. zaangażowano również funkcjonariuszy pionu obserwacji i techniki z Zarządu III CBŚP . Policja podkreśla, że ćwiczenia zostały sfinansowane z funduszy norweskich.

Przeczytajcie też: Drony przy Lotnisku Chopina. Wstrzymano lądowania samolotów

d4ei6u8

Podziel się opinią

Share
d4ei6u8
d4ei6u8