Trwa ładowanie...

Nieletni zagłosują w stolicy!

Ratusz pozwoli wybrać dzieciom, na co pójdzie część wydatków miasta!

Share
Nieletni zagłosują w stolicy!
d18u2bc

Można już składać projekty w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego - specjalny formularz jest dostępny na TEJ stronie, stronach internetowych dzielnic oraz w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Projekt należy opisać i podać jego szacunkowy koszt. Niezbędne jest również dołączenie podpisów minimum 15 osób popierających propozycję projektu. Do podziału w 18 dzielnicach jest ponad 25 mln złotych.

- Pomysły na ich wykorzystanie mogą zgłaszać nie tylko osoby pełnoletnie, ale też młodsze, byle za zgodą opiekuna prawnego – powiedziała Rzeczpospolitej Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.

To zupełna nowość. Władze stolicy nie tylko zgadzają się na to, żeby nieletni zgłaszali swoje pomysły. Dają im także prawo głosu. Nie ma limitu wieku przy głosowaniu!

d18u2bc

W ten sposób Ratusz chce zaangażować w życie miasta młodych ludzi. Pokazać im, że można rozmawiać i wspólnie dochodzić do ciekawych rozwiązań. Ale to nie wszystko. Wprowadzenie takiej możliwości powoduje, że ci, którzy mają dzieci, zyskują dodatkowe głosy. Rośnie więc szansa, że zwyciężą projekty korzystne dla rodzin. Poza tym - nie ukrywajmy - młodzi ludzie często mają lepsze pomysły niż dorośli.

O co chodzi w budżecie patycypacyjnym? Z budżetu każdej z dzielnic Warszawy została wydzielona kwota od 0,5 do 1, 1 %. O przeznaczeniu tej kwoty będą mogli zadecydować wszyscy mieszkańcy. Warszawiacy mogą zgłaszać swoje propozycje zadań i projektów, które mogłyby być sfinansowane z miejskiej kasy. Następnie, przedstawione pomysły będą poddawane głosowaniu wśród mieszkańców. Dzięki temu, każdy będzie miał okazję współtworzyć budżet miasta, współdecydując o wydatkowaniu określonej puli środków.

Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba się zastanowić, co jest potrzebne w Twojej okolicy,. Następnie przygotować i zgłosić projekt. Można także zagłosować na te projekty, które wydadzą się najciekawsze i najbardziej potrzebne.

Żeby dowiedzieć się więcej o budżecie, warto udać się do punktów konsultacyjnych lub udać na spotkanie w danej dzielnicy. O terminach dyżurów można dowiedzieć się na TEJ stronie.

d18u2bc

Pierwszy PUNKT OGÓLNOMIEJSKI będzie działał 23 stycznia w godz. 14:00-18:00 przy ul. Senatorskiej 27 w Centrum Komunikacji Społecznej (sala na parterze).

DYŻURY KONSULTACYJNE W DZIELNICACH

Białołęka
27 stycznia – dyżur pracowników wydziałów kultury i sportu (projekty z zakresu kultury, sportu, rekreacji)
3 lutego – dyżur pracowników wydziału ochrony środowiska (projekty dotyczące np. nasadzenia drzew, budowy placu zabaw, urządzenia skweru, ustawienia ławek, koszy na śmiecie)
10 lutego – dyżur pracowników wydziału infrastruktury (projekty dotyczące remontu dróg, ustawienia latarni, ułożenia chodnika, wytyczenia przejścia dla pieszych)
Godziny: 15.00 - 18.00
Miejsce: Urząd Dzielnicy Białołęka ul. Modlińska 197, I piętro, sala 121.

Śródmieście
Poniedziałki: 27 stycznia, 10 lutego, 24 lutego i 3 marca w godz. od 12.00 do 18.00 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43.

Żoliborz
25 stycznia (sobota), godz. 8:00-16:00, Wydział Obsługi Mieszkańców, Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. J. Słowackiego 6/8.

d18u2bc

SPOTKANIA Z MIESZKAŃCAMI
Bielany
23 stycznia, godz. 18:00 sala Ratusz Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29, wejście od ul. Jarzębskiego.

Włochy
27 stycznia, godz. 18:00, ul. 1 sierpnia 36 a, Biblioteka Publiczna, Wypożyczalnia nr 38
28 stycznia, godz. 18:00, ul. Cietrzewia 22 a, Szkoła Podstawowa 94
29 stycznia, godz. 18:00, u. Malownicza 31, Szkoła Podstawowa 87
30 stycznia, godz. 18:00, ul. Ks. J. Chrościckiego 14, ADA Artystyczny Dom Animacji

O punktach konsultacyjnych i spotkaniach w innych dzielnicach, Ratusz informuje na TEJ stronie. Można się też dowiedzieć więcej na stronach internetowych dzielnic oraz w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

d18u2bc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18u2bc
d18u2bc