Trwa ładowanie...

Nieruchomości: Warszawa wciąż najdroższa w Polsce

Mimo iż w poszczególnych miastach obserwujemy wzrosty i spadki, to w skali kraju od dłuższego czasu widać tylko niewielkie wahania. Niezmiennie najdroższa jest stolica, gdzie metr mieszkania jest niemal dwa razy droższy niż w Łodzi

Share
Nieruchomości: Warszawa wciąż najdroższa w Polsce
d8436re

Od maja ubiegłego roku mamy do czynienia z pewną stabilizacją cen mieszkań w Polsce – wynika z najnowszego notowania Indeksu Cen Transakcyjnych opracowanego przez Home Broker i Open Finance. W skali kraju średnie ceny są od wielu miesięcy stabilne. Z większych rynków największą zmianę średniej ceny metra kwadratowego mieszkania zanotowano w Białymstoku (spadek o 6,3 proc.) i Poznaniu (wzrost o 5,5 proc.). W Gdańsku ceny wzrosły o 3,8 proc., a w Łodzi spadły o 3,4 proc. W pozostałych dużych miastach aktualna przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania nie różni się od tej sprzed roku o więcej niż 2 proc.

Najwyższe ceny niezmiennie są w Warszawie. Przeciętna cena kupowanej w stolicy nieruchomości to obecnie 346,6 tys. zł, a jeden metr kwadratowy kosztuje 6955 zł, podczas gdy w poprzednim notowaniu indeksu było to 6987 zł. Ponad 6 tys. zł za metr mieszkania trzeba też zapłacić w Krakowie. Najtańsze mieszkania są w Katowicach (3561 zł za mkw.) i Łodzi (3587 zł za mkw.).****

Łódź jest trzecim największym miastem w Polsce, ale ze względów demograficznych i gospodarczych nie jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów i ceny są tam niższe niż w innych, mniejszych od Łodzi, miastach. W odległej o godzinę drogi stolicy metr kwadratowy mieszkania kosztuje o 94 proc. więcej (rok temu różnica ta wynosiła 88 proc.).

d8436re

Nic nie wskazuje na to, by na rynku mieszkaniowym miało zacząć dziać się coś, co drastycznie zmieniłoby ceny - uważają analitycy. Sytuacja może ulec zmianie dopiero pod koniec roku, kiedy to zbliżać będzie się kolejna zmiana w zasadach udzielania kredytów mieszkaniowych: od początku 2015 r. każdy kredytobiorca będzie musiał dysponować co najmniej 10-proc. wkładem własnym (dziś jest to 5 proc.).

Poniżej, na tabeli możecie zobaczyć przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie.

d8436re

Podziel się opinią

Share
d8436re
d8436re