Trwa ładowanie...

Nieznany film z warszawskiego getta trafił do sieci

Dokument nakręcony przez Niemców w warszawskim getcie najpierw opublikowały zachodnie media. Teraz film trafił do polskiej sieci.

Nieznany film z warszawskiego getta trafił do sieci
d2ggfar
d2ggfar

W pierwszej scenie widać grupę około 4 tys. żydowskich przesiedeńców z Rzeszy, którzy zostali przetransportowani do warszawskiego getta w kwietniu 1942 roku z Berlina, Hanoweru, Frankfurtu i innych miast. Są prowadzeni i zbierani w gmachu biblioteki judaistycznej przy Tłomackiem (dziś to siedziba Żydowskiego Instytutu Historycznego).

**

**

d2ggfar

fot. screen z filmu

Film, który pojawił się w zachodnich mediach kilka dni temu, jest własnością Archiwum Agencji Karl Höffkes . Zasoby Agencji to głównie niemieckie materiały filmowe z lat 1900-1946. To w sumie około 2 tys. godzin filmów. Ten materiał naukowcom z Polskiej Akademii Nauk jest już znany. - Był w ogromnym stopniu inscenizowany - mówi prof. Jacek Leociak z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN. Film trwa prawie 35 min. W dalszej części widzimy wychudzone ciała leżące na ulicy, które więźniowie getta zbierają na specjalny wózek.

Film jest wstrząsający i momentami drastyczny.

Getto w Warszawie zostało utworzone w przez władze niemieckie 2 października 1940, a zamknięte i odizolowane od reszty miasta 16 listopada 1940. Jego granice przebiegały ulicami: Wielką, Bagno, placem Grzybowskim, Rynkową, Zimną, Elektoralną, placem Bankowym, Tłomackie, Przejazd, Nalewki, granicą Ogrodu Krasińskich, Świętojerską, Freta, Sapieżyńską, Konwiktorską, Stawki, Dziką, Okopową, Towarową, Srebrną i Złotą. W kwietniu 1941 w obrębie murów „dzielnicy żydowskiej” znajdowało się ok. 450 tys. osób.

d2ggfar
d2ggfar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ggfar