Trwa ładowanie...

Niezwykłe zjawisko nad Warszawą. Wał rotorowy na niebie

Burzy, która przetoczyła się w sobotni poranek przez Warszawę, towarzyszyło niezwykłe zjawisko pogodowe. Na niebie pojawił się wał rotorowy.
Share
Niezwykłe zjawisko nad Warszawą. Wał rotorowy na niebie
Źródło: Facebook.com
dx587cp

Zjawisko to nazywa się też z angielskiego "roll cloud". Wał podążał kilkanaście minut przed czołem samej burzy. Na profilu Polscy Łowcy Burz na Facebooku pojawiło się piękne zdjęcie wykonane na Woli przez Paulinę Luśkę.

Ale piękne. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Kapitalne ujęcie - napisała na Facebooku jedna z komentujących.

Widziałam właśnie to około 6.30 na Białołęce. Szczerze mówiąc, wyglądało to dosyć przerażająco, tym bardziej że bardzo szybko poruszał się ten "wał" - stwierdziła inna.

dx587cp

Zobacz też: Tuż obok burzy. Nagranie pasażera

Czym jest wał rotorowy? To rodzaj poziomej chmury, kształtem przypominającej rurę. Jak informują Polscy Łowcy Burz, towarzyszy ona frontowi szkwałowemu w burzy, a czasami pojawia się też na chłodnym froncie atmosferycznym. Roll cloud to rzadkie zjawisko, niezwiązane w jakikolwiek sposób z innymi układami chmurowymi.

Ostrzeżenie IMGW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od rana ostrzegał przed burzami, ulewami i silnymi podmuchami wiatru. Gwałtowne zjawiska pogodowe nawiedziły stolicę, a także tereny na południe od Warszawy – okolice Góry Kalwarii i Piaseczna.

dx587cp

Burze w całej Polsce. IMGW ostrzega, że na muszą być dziś na nie przygotowani mieszkańcy niemal wszystkich regionów kraju. Instytut przedłużył alerty pogodowe. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z opadami gradu dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dx587cp

Podziel się opinią

Share
dx587cp
dx587cp