Trwa ładowanie...

Nowa stacja kolejowa Ursus-Niedźwiadek gotowa

To pierwszy w Polsce przystanek wybudowany wspólnie przez samorząd szczebla podstawowego i PKP PLK

Nowa stacja kolejowa Ursus-Niedźwiadek gotowa
d2d0saf
d2d0saf

Nowy przystanek w Ursusie został ukończony przez firmę Mostostal. Złożono już pierwsze dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, czyli do straży pożarnej i do sanepidu. Na razie przewoźnicy zostali poinformowani, że pociągi będą mogły zatrzymywać się na Niedźwiadku od 1 lutego. Jednak jest spora szansa, że przystanek uda się uruchomić już na początku stycznia.

Przy stacji Ursus-Niedźwiadek znajduje się duże osiedle mieszkaniowe - jego mieszkańcy będą teraz mogli dojechać do centrum Warszawy w niecałe 20 minut. Trwają jeszcze ostatnie uzgodnienia z PLK w sprawie rozkładów jazdy SKM i KM .

Jednak, jak czytamy na stronie www.transport-publiczny.pl , bez wspólnych i radykalnych działań ze strony przewoźników i zarządcy infrastruktury PKP PLK, budowa stacji niewiele zmieni. Linia grodziska, na której znajduje się stacja Ursus-Niedźwiadek jest dziś jedną z bardziej obciążonych linii w warszawskim węźle kolejowym. Pociągi w godzinach szczytu są zatłoczone do granic możliwości. Przewoźnicy kolejowi, głównie Koleje Mazowieckie, muszą zwiększyć podaż miejsc w pociągach w godzinach szczytu. Jednak problemem - zarówno w przypadku KM jak i SKM - jest ograniczony tabor.

d2d0saf

Najprosciej byłoby zwiększyć liczbę kursujących w szczycie pociągów, jednak nie jest to możliwe - przepustowość podmiejskiej linii średnicowej pomiędzy Warszawą Wschodnią i Zachodnią jest już wykorzystana w 100% – 16 par pociągów. PKP PLK nie planuje w nadchodzących latach zwiększenia przepustowości na tej trasie - myśli się nawet o jej ograniczeniu do 14 par pociągów. Przyczyną są ciągłe opóźnienia składów, szczególnie na stacji Warszawa Śródmieście .

Jedynym dobrym pomysłem byłoby skierowanie niektórych pociągów podmiejskich na dworce Centralny i Gdański. Uzasadnieniem dla przekierowania na Warszawę Gdańską będzie wybudowanie trzech nowych przystanków na Bemowie i Woli oraz wydłużenie II linii metra.

d2d0saf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d0saf