Trwa ładowanie...

Nowy konserwator zabytków: "Nie decyduję w sprawie pomnika smoleńskiego"

Barbara Jezierska zdradza również, że podczas poprzedniej kadencji, przez lata była ofiara mobbingu.

Nowy konserwator zabytków: "Nie decyduję w sprawie pomnika smoleńskiego"
d3fsqst
d3fsqst

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powołał dziś Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nowym konserwatorem została Barbara Jezierska, która na stanowisku zastąpiła Rafała Nadolnego. Zapewnia, że nie do niej należy podejmowanie decyzji w sprawie lokalizacji pomnika smoleńskiego.

Ivetta Biały, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego podkreśliła, że nowy konserwator został powołany w uzgodnieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków. Barbara Jezierska, z wykształcenia architekt, pełniła już funkscję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w latach 2007 – 2011. Została odwołana za kadencji wojewody Jacka Kozłowskiego, który zarzucił jej niedostateczne wypełnianie obowiązków. Wówczas za Jezierską wstawili się społecznicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, opiekujących się zabytkami. Przedstawiciele 34 organizacji podpisało się pod apelem do Bogdana Zdrojewskiego, ówczesnego ministra kultury, w obronie Jezierskiej. Nie udało się. - Przez lata poprzedniej kadencji byłam mobbingowana. Nie ukrywam tego. Na pewno nie były to lata, które mogłam dobrze wykorzystać na swoim stanowisku. Cały czas musiałam odpierać nieprawdziwe zarzuty. Z wielką przykrością wracam wspomnieniami do tamtego okresu - mówi WawaLove.pl Barbara Jezierska.

Dziś Barbara Jezierska wraca na stanowisko konserwatora zabytków. - Ja już zaznałam wolności, więc powrót na tak trudne stanowisko jest dużym wyzwaniem. Na razie mam przed sobą cele organizacyjne. Muszę zweryfikować jakie są zaległości i co trzeba poprawić. Typowo urzędnicze działania. To na początek. Chcę także współpracować z organizacjami pozarządowymi - dodaje Jezierska. Zaznacza również, że nie jest decyzyjna w sprawie lokalizacji pomnika smoleńskiego. - W 2006 roku nastąpił rozdział kompetencji pomiędzy wojewódzkim a stołecznym konserwatorem zabytków. Wydawanie, bądź nie wydawanie zgody odnośnie działań w zakresie zabytków należy wyłącznie do tego drugiego - tłumaczy Barbara Jezierska.

Nadolny zwolniony za pomnik smoleński?

Ze stanowiska Mazowieckiego Konserwatora Zabytków ustąpił Rafał Nadolny, który pełnił tę funkcję od 2011 roku. Nieoficjalnie mówi się, że został odwołany z powodu sprawy pomnika smoleńskiego, który miałby stanąć przed Pałacem Prezydenckim. Stanowisko Nadolnego nie pokrywało się ze stanowiskiem ministra Glińskiego, który powiedział "wcześniej czy później pomnik stanie w miejscu symbolicznym dla obywateli, tj. przed Pałacem Prezydenckim". Sam Rafał Nadolny nie chce komentować sprawy.

W oświadczeniu dla PAP-u, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznacza, że "odwołanie ze stanowiska mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nie miało nic wspólnego z poglądem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrażonym podczas wywiadu dla Rzeczpospolitej na temat lokalizacji pomnika smoleńskiego".

d3fsqst

Odwołanie Nadolnego nastąpiło zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami na skutek decyzji wojewody mazowieckiego podjętej w uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków. - Była brana pod uwagę dotychczasowa praca konserwatora i opinia środowiska - mówi WawaLove.pl rzecznik prasowy Biura Wojewody Ivetta Biały.

d3fsqst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsqst