Trwa ładowanie...

Nowy mural na Woli!

Upamiętniający Zbrodnię Wołyńską (ZDJĘCIA)

Nowy mural na Woli!
d2jqb9e

Dziś, o 11.00 , przy Młynarskie 34 nastąpiło oficjalne odsłonięcie muralu upamiętniającego Zbrodnię Wołyńską. Projekt przygotował młody artysta Mikołaj Ostaszewski ( na zdjęciu poniżej ), a wykonaniem zajęła się znana z takich działań, warszawska firma Good Looking Studio.

Zbrodnia wołyńska dokonana została przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej na terenie byłego województwa wołyńskiego II RP. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli przede wszystkim Polacy, choć mordowano także Rosjan i Żydów. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, ale historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków.

Jednym z najtragiczniejszych dni na Wołyniu* był dzień 11 lipca 1943 r. – tzw. „krwawa niedziela”*. Tego dnia bojówki UPA, wspierane przez miejscową ludność cywilną, dokonały skoordynowanego ataku na przeszło 80 miejscowości zamieszkałych przez Polaków, którzy ginęli nie tylko od kul, ale również padali pod ciosami młotów, motyk, siekier i innych narzędzi mordu.

d2jqb9e

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę tej zbrodni.

Zobaczcie zdjęcia nowego muralu!

d2jqb9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jqb9e