Trwa ładowanie...
17-01-1970 09:28

Nowy ośrodek dla zagrożonych gatunków w warszawskim zoo! [ZDJĘCIA]

Nowy ośrodek dla zagrożonych gatunków w warszawskim zoo! [ZDJĘCIA]
d48k3bl
d48k3bl

Od kilkunastu lat warszawskie zoo służy pomocą i daje schronienie zwierzętom zatrzymywanym przez Służby Celne, Policję i Straż Miejską. Są to przede wszystkim ptaki i gady, głównie żółwie lądowe i wodne. Dużą grupę stanowią też sporych rozmiarów węże, takie jak pytony i boa, jak również duże jaszczurki (warany i legwany).

Teraz odebrane przemytnikom i osobom nielegalnie posiadającym okazy gatunków zagrożonych wyginięciem (w skrócie CITES) od dziś znajdą swoje miejsce w warszawskim ogrodzie zoologicznym, w Centrum CITES.

Dużo zwierząt nielegalnie przewożonych przez granice jest zatrzymywanych w Porcie Lotniczym Okęcie i na przejściach granicznych ściany wschodniej. Są też uciekinierzy z hodowli prywatnych, znajdowani na terenie Warszawy i zwierzęta porzucone przez byłych właścicieli z terenu województw centralnych i wschodnich. Przyjmowane są również zwierzęta znajdowane w wyniku interwencji Policji w mieszkaniach osób zatrzymywanych.

d48k3bl

Celem budowy Centrum CITES jest nie tylko przejmowanie zatrzymywanych żywych okazów, ale również zapewnienie im koniecznej opieki weterynaryjnej i późniejszej rehabilitacji. Do zadań centrum należeć będą także zapewnienie godziwych warunków życia oraz próba znalezienia nowego domu. Centrum prowadzić będzie również szkolenia dla funkcjonariuszy służb celnych, straży miejskiej, policji, straży pożarnej, pracowników prokuratury i służb sanitarno-weterynaryjnych.

Miejski Ogród Zoologiczny posiada kadry z docenianą wiedzą i doświadczeniem, znające zasady hodowli i problematykę CITES. Osoby te biorą udział w szkoleniach oraz współpracują nie tylko ze służbami mundurowymi, ale także z organizacjami przyrodniczymi, m.in. WWF .

Centrum gatunków CITES to nowoczesny obiekt zapewniający zwierzętom właściwą opiekę weterynaryjną i odpowiednie warunki przetrzymywania do czasu uregulowania ich stanu prawnego i znalezienia nowego domu. Ośrodek będzie czynny całodobowo, co umożliwi wszystkim służbom przekazywanie zatrzymanych okazów niezwłocznie po ich pozyskaniu. Centrum CITES jest w stanie przyjąć jednorazowo ok. 300 okazów z terenu całego kraju.

W ośrodku będzie prowadzona elektroniczna baza danych, w której zostaną odnotowane wszystkie zgłoszenia oraz szczegółowe informacje o okazach, ich leczeniu oraz dalszym losie.

d48k3bl

Zwierzęta, potrzebujące pomocy weterynaryjnej, przebywające aktualnie na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego będą sukcesywnie przeprowadzone do nowego ośrodka, gdzie będą miały zapewnione odpowiednie warunki i możliwość skutecznej rehabilitacji.

Nowowybudowany Ośrodek CITES usytuowany jest w północnej części Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, tuż obok bramy wejściowej od strony ronda Starzyńskiego, obejmujący teren ok. 1000m².

Wartość całkowita projektu wyniosła 3 396 361,00zł, z czego 2 880 514,85 zł (85%) to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Ponadto, 10% wartości projektu (338 884,00 zł) finansowane było z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a wkład własny miasta stanowił 5% (176 962,15 zł.) wartości całkowitej realizowanego przedsięwzięcia.

Więcej informacji na stronie internetowej: cites.zoo.waw.pl

d48k3bl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48k3bl