Trwa ładowanie...

Nowy pomysł kandydata PO. Chce zbudować ogrody wiedzy

Rafał Trzaskowski przedstawił w czwartek nowy projekt, który zrealizuje jeśli zostanie prezydentem Warszawy. - Chcemy zbudować w 18 dzielnicach 18 tego typu ogrodów wiedzy - zadeklarował kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Nowy pomysł kandydata PO. Chce zbudować ogrody wiedzyŹródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Żuchowicz
d47jfdk
d47jfdk

Rafał Trzaskowski podczas czwartkowej konferencji opowiedział o nowym projekcie, który zapowiada w przestrzeni miejskiej - ogrody wiedzy. - Chcemy zbudować w 18 dzielnicach 18 tego typu ogrodów wiedzy. Wszyscy wiemy, jaką nieprawdopodobną popularnością cieszy się Centrum Nauki Kopernik - stwierdził.

- Chcemy, żeby w każdej dzielnicy Warszawy znalazł się tego typu ogród, który będzie zachęcał młodzież do robienia swoich własnych eksperymentów, który będzie również zachęcał do swobodnego myślenia - mówił Trzaskowski.

Tłumaczy, że będzie można wykonywać eksperymenty z dziedziny fizyki, optyki, mechaniki. - Wszystkich instrumentów, które będą swobodnie stały w tym parku, będzie można samodzielnie używać, tak jak to jest w CNK - wyjaśnił polityk.

Info. prasowa
Źródło: Info. prasowa, fot: Info. prasowa

Przykładowe urządzenia:

 • Kołyska Newtona - przyrząd, który ilustruje prawo zachowania pędu i energii podczas sprężystego zderzenia kul.
 • Koło optyczne – Wirująca tarcza sprawia wrażenie, jakby spirala się przybliżała lub oddalała.
 • Składanie twarzy – poszatkowane lustra, które sprawiają, że odbicia dwóch postaci zlewają się w jeden obraz.
 • Wir wodny – to cylinder wypełniony cieczą z wirnikiem w środku. Poruszając korbką wprawiamy wirnik w powolny ruch obrotowy i obserwujemy zachowanie cieczy.
 • Dwa zwierciadła - Przeglądając się w zwierciadle, wykorzystujemy zjawisko odbicia fali światła od płaskiej powierzchni. Dwa zwierciadła równoległe odbijają światło od siebie nawzajem, tworząc wrażenie nieskończonej liczby odbić.
 • Telegraf akustyczny – urządzenie składa się z dwóch rur głosowych, które pozwalają rozmawiać na odległość. Jedna osoba mówi, natomiast druga słucha. Rura stanowi falowód, kierujący falę do odbiornika, jakim jest ludzkie ucho.
 • Anteny paraboliczne – dzięki tym urządzeniom możemy poznać zjawisko ogniskowania dźwięku. Stojące między antenami dwie osoby, które są odwrócone do siebie tyłem mogą swobodnie rozmawiać, właśnie dzięki antenom parabolicznym, które niejako skupiają dźwięk i odbijają go w kierunku stojącej przed nim osoby.
 • Armata powietrzna – za pomocą tego urządzenia możemy zaobserwować jak wir powietrza wstrzeliwuje się w obiekty znajdujące się przed armatą. Uderzenie w gumową część armaty sprawia, że przez otwór w lufie wypychane jest powietrze.
 • Ksylofon – instrument muzyczny składający się z różnej wielkości płytek. Każda z nich wydaje inny dźwięk. Również miejsce uderzenia wpływa na barwę dźwięku.
 • Ścianka przytulanka – Ścianka składająca się z bardzo dużej ilości metalowych, ruchomych prętów. Przytulając się do ścianki sprawiamy, że część prętów przechodzi na drugą stronę. Dzięki temu powstaje trójwymiarowy obraz naszego ciała.
 • Ścieżka fakturalna – ścieżka z różnymi fakturami podłoża.
d47jfdk

Jeden z dziennikarzy zapytał Trzaskowskiego, co sądzi o tym, że "Patryk Jaki mówi, że pana wygrana to pozostawienie starych układów i właściwie nie będzie żadnych zmian".

- Niech się Patryk Jaki zdecyduje. Dlatego, że bez przerwy zmienia zdanie, w każdej sprawie. Ostatnio mówił o tym, że właściwie trzeba mądrze kontynuować to, co było robione. Chyba sprawdził, że większość warszawiaków pozytywnie ocenia rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz - odpowiedział kandydat KO.

Podkreśla, że od ośmiu miesięcy mówi dokładnie to samo. - Są takie rzeczy, które muszą być kontynuowane, np. Kwestie dot. Rozwoju Warszawy, jeżeli chodzi o infrastrukturę i właściwie każdy kontrkandydat zapowiada to samo, natomiast chce się skoncentrować na tych priorytetach, które są zawiązane z jakością życia, czyli kwestiach takich jak edukacja, opieka senioralna, służba zdrowia, zieleń, właśnie przestrzeń publiczna - powiedział poseł.

d47jfdk

Zaznacza, że będą zmiany. - Jestem innym człowiekiem niż Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przede wszystkim mam małe dzieci, jestem młodszy, bardziej liberalny i przede wszystkim uważam, że po tej fantastycznej fazie rozwoju infrastrukturalnej, dzisiaj musimy skupić się na jakości życia. Ale to też możemy zrobić dzięki tej pracy, która wykonała pani prezydent - przekonywał Trzaskowski.

Zobacz także: Zdumiewające zarzuty ministra PiS pod adresem Tuska. Adam Bielan dolewa oliwy do ognia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47jfdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47jfdk