Trwa ładowanie...

Nowy rozkład jazdy Kolei Mazowieckich. Będzie więcej połączeń

Nowy rozkład jazdy KM.

Nowy rozkład jazdy Kolei Mazowieckich. Będzie więcej połączeń
d35g57x
d35g57x

Koleje Mazowieckie szykują się do zmiany rozkładu jazdy. W planach spółki jest między innymi uruchomienie prawie pięćdziesięciu nowych połączeń do Wołomina. Pojawi się także nowe połączenie przyspieszone. Rozkład jazdy 2016/17 wejdzie w życie 11 grudnia 2016 r. Został on opracowany na bazie obecnie obowiązującego rozkładu jazdy. Wraz z jego wejściem zacznie obowiązywać tzw. pierwsza faza zamknięciowa i w zmienionym kształcie będzie funkcjonować do 11 marca 2017 r.

- Stoimy przed bardzo dużą liczbą remontów i modernizacji linii kolejowych. Szczególnie w węźle warszawskim. To oznacza utrudnienia i niedogodności, ale liczymy, że po pracach modernizacyjnych rozkład jazdy będzie mógł być tak naprawdę stały przez lata – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Wołomin z nowymi połączeniami

W rozkładzie jazdy edycji 2016/2017 Koleje Mazowieckie wprowadzają zwiększoną liczbę połączeń. – Najwięcej zmian na plus dotyczy linii wołomińskiej. Zakończyła się główna faza modernizacji linii. Tam mamy zwiększenie o blisko pięćdziesiąt pociągów. W aktualnym rozkładzie jazdy było ich 114, a w tym, który zaplanowaliśmy na najbliższą nową edycję będzie 161 pociągów. To oznacza, że w godzinach szczytu pomiędzy Wołominem a Warszawą będą kursowały pociągi co 10 minut, a poza szczytem co 15 minut – mówi Grajda.

Pojawi się też więcej pociągów kursujących linią średnicową, tj. 2 pary połączeń z Warszawy Zachodniej w relacji wydłużonej do Wołomina.

Nowy pociąg przyspieszony do Siedlec

Spore zmiany dotkną również linię z Warszawy do Łukowa. Nowością będzie pociąg przyspieszony, wprowadzony na prośbę pasażerów. – Uruchomimy jedną parę. Pociąg będzie odjeżdżał z Warszawy Centralnej o 17:30, a przyjeżdżał do Siedlec o 18:33 – mówi członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Oto szczegóły dotyczace poszczególnych linii:

Linia nr 1 Warszawa - Skierniewice

Rozkład jazdy pociągów pozostanie na obecnym poziomie. Pociągi do/z Skierniewic kursujące na tej linii będą obsługiwane taborem 45 WE „Impuls”, zaś 1 para pociągów „Wiedenka” i „Bolimek” przez wagony piętrowe. Pasażerowie muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu pociągów związane z modernizacją linii 447 na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki. Według wstępnych założeń prace rozpoczną się w połowie roku, a ich kulminacja nastąpi we wrześniu 2017 r., wówczas pociągi kursujące linią podmiejską zostaną zastąpione komunikacją autobusową.

d35g57x

Linia nr 2 Warszawa - Łuków

Liczba pociągów pozostanie tak sama jak w poprzednim rozkładzie. Na prośbę pasażerów będzie uruchomiony pociąg przyspieszony, odjeżdżający z Warszawy Centralnej o 17:30 i przyjeżdżających do Siedlec o 18:33.

Linia nr 3 Warszawa – Kutno

Liczba pociągów na linii nie zmieni się. W obecnym rozkładzie jazdy pociąg odjeżdżający do Sochaczewa po godz. 21:00 będzie kursował w wydłużonej relacji do Łowicza w dni robocze.

Linia nr 6 Warszawa - Małkinia

W związku z zakończeniem głównej fazy modernizacji linii zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego pociągi na odcinku Warszawa Wileńska – Wołomin Słoneczna będą kursowały ze średnią częstotliwością co 10 minut, poza szczytem co około 15 minut. Dodatkowo na linię średnicową będzie kursować o 2 pary pociągów więcej niż w rozkładzie 2015/2016.

Linia nr 7 Warszawa - Dęblin

Liczba pociągów pozostaje na poziomie z obecnie obowiązującego rozkładu jazdy. Planowana jest modernizacja linii, której prace rozpoczną się 11 czerwca 2017 r. Spowoduje to zamknięcie dwóch torów na odcinku Garwolin (lub Pilawa) – Dęblin, co wiąże się z koniecznością uruchomienia na tym odcinku zastępczej komunikacji autobusowej.

d35g57x

Linia nr 8 Warszawa – Radom

Wciąż trwa modernizacja linii. Od 11 grudnia, w związku z otwarciem do ruchu dwóch torów na odcinku Warszawa Okęcie – Piaseczno, nieznacznemu zwiększeniu ulegnie liczba połączeń na tym odcinku. Najpoważniejsze utrudnienia powinny zakończyć się w czerwcu 2017 r.

Linia nr 9 Warszawa - Działdowo

Rozkład nie ulegnie zbyt dużym zmianom. Na Moście Gdańskim ruch pociągów wciąż będzie się odbywał po jednym czynnym torze. W związku z planowanym na 12 marca 2017 r. rozpoczęciem modernizacji linii na odcinku Warszawa Zachodnia p.8 - Warszawa Gdańska, pasażerowie muszą przygotować się na zawieszenie przewozów na tym odcinku na około rok.

Linia nr 22 Radom – Drzewica

Rozkład jazdy jest zbliżony do obecnego. W związku z modernizacją linii prowadzoną przez PKP PLK czas przejazdu na odcinku Radom – Drzewica skrócił się o około 15 min.

d35g57x

Linia nr 26 Radom – Dęblin

Rozkład jazdy nie ulegnie zmianie. Spora część połączeń będzie obsługiwana zmodernizowanymi składami EN57AL.

Linia nr 27 Nasielsk – Sierpc

Na linii pojawi się dodatkowa para pociągów, która zmniejszy przerwę w kursowaniu pociągów w godzinach międzyszczytowych. Dodatkowo część pociągów będzie kursować w wydłużonej relacji, tj. do i z Nowego Dworu Mazowieckiego, dzięki czemu zapewni lepsze skomunikowanie z pociągami lotniskowymi kursującymi do Warszawy i z powrotem. Pociągi kursujące w rozkładzie jazdy 2015/2016 w relacji Sierpc – Warszawa Gdańska, w związku z utrudnieniami na Moście Gdańskim oraz zapewnieniem skomunikowań zostały skierowane do Tłuszcza z pominięciem Warszawy.

Linia nr 29 Tłuszcz – Ostrołęka

W nowym rozkładzie nieznacznemu skróceniu ulegnie czas przejazdu pociągów na tej linii. Dodatkowo pojawi się bezpośrednie połączenie Ostrołęki z Warszawą. Pasażerowie mogą także spodziewać się lepszych skomunikowań w stacji Tłuszcz z pociągami kursującymi do i z Warszawy, jak również bardziej stabilnego rozkładu jazdy.

d35g57x

Linia nr 31 Siedlce – Czeremcha

Rozkład jazdy jest zbliżony do obecnego. Szczegóły dostępne TUTAJ .

Linia nr 33 Kutno - Sierpc

Na linii pojawią się dwie pary nowych połączeń, które zniwelują dłuższe przerwy w kursowaniu pociągów, a także pozwolą na nawiązanie większej ilości skomunikowań w stacji Kutno.

Źródło: (Koleje Mazowieckie/rynek-kolejowy/WawaLove.pl)

d35g57x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35g57x