Trwa ładowanie...

O 2,5 minuty szybciej tramwajem przez rondo Radosława. Dzięki programowi komputerowemu

Rondo Radosława to z pewnością jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w stolicy. Specjalnie dla tego miejsca Inżynierowie i programiści Tramwajów Warszawskich opracowali program komputerowy. Inteligentny algorytm ma sterować sygnalizacją, by skrócić czas przejazdu wszystkich linii.

Share
O 2,5 minuty szybciej tramwajem przez rondo Radosława. Dzięki programowi komputerowemu
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Dawid Zuchowicz
d381adc

Szybki przejazd przez Rondo Radosława przy ceterum handlowym Arkadia graniczy z cudem. Codziennie porusza się po nim sześć linii tramwajowych, a światła średnio przepuszczają tylko jeden tramwaj.

Tramwaje Warszawskie przetestowały w środowisku komputerowym kilkadziesiąt koncepcji algorytmów. Na samym skrzyżowaniu zostało włączonych ok. 50 czujników wykrywających nadjeżdżające pojazdy – samochody i tramwaje. - Algorytm włączyliśmy w pierwszych dniach czerwca, a po 48 godzinach testów i dostrajania przejął on sterowanie sygnalizacją. Bardzo ważna dla Tramwajów Warszawskich była współpraca ze służbami odpowiedzialnymi za ruch drogowy w stolicy, Zarządem Dróg Miejskich i Biurem Polityki Mobilności i Transportu - tłumaczy rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. Dodaje, że pasażer oszczędza 2,5 minuty.

d381adc

Dzięki nowemu programowi komputerowemu, tramwaje od placu Grunwaldzkiego do Powązkowskiej pokonują trasę średnio w 4,5 minuty. Natomiast przed włączeniem algorytmu przejazd trwał 7,5 minuty.

Tramwaje Warszawskie zapowiadają, że w najbliższym czasie skupią się na poprawieniu ruchu na skrzyżowaniu przy kinie Femina - na al. Jana Pawła II między rondem ONZ a kinem Femina i na al. Solidarności od kina Femina do pl. Bankowego. Następnie zaplanowano prace związane z przyśpieszeniem tramwajów na dwóch odcinkach: Woronicza - Wołoska i na Puławskiej od Dolnej do Woronicza.

Zobacz także: Tomasz Komenda o swoich marzeniach po uniewinnieniu. "Dostaję listy matrymonialne"

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d381adc

Podziel się opinią

Share
d381adc
d381adc