Trwa ładowanie...

Obchody 11 listopada 2019. Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pikniki z okazji Święta Niepodległości

"Służymy Niepodległej" to hasło tegorocznych pikników niepodległościowych, które organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Spotkania w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w 34 miastach w całym kraju.
Share
Warszawa. Obchody Święta Niepodległości w 2018 r. Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" w Muzeum Wojska Polskiego
Warszawa. Obchody Święta Niepodległości w 2018 r. Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" w Muzeum Wojska PolskiegoŹródło: East News, Fot: Jan Bielecki/East News
d4aen16

Obchody 11 listopada 2019 r. ruszają już 10 listopada, w niedzielę. O godz. 11:00 rozpoczną się pikniki niepodległościowe. Na największy z nich MON zaprasza do Warszawy, przed siedzibę Muzeum Wojska Polskiego.

Władze ministerstwa podkreślają, że wspólne świętowanie i spotkanie na pikniku "będą doskonałą okazją, żeby poznać współczesne Wojsko Polskie i jego historię". W programie pikników znalazły się m.in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji.

d4aen16

Przeddzień Święta Niepodległości oraz samo święto 11 listopada to także okazja do nauki i wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych.

Dlatego MON na swoich piknikach zaplanował wspólnie śpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, czyli "Marsz Pierwszej Brygady". Przypomina, że ten marsz powstał pod koniec I wojny światowej. Stał się też nieoficjalnym hymnem legionistów. Jest wykonywany w najbardziej uroczystych chwilach, np. podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, uroczystości patriotycznych z udziałem wojska, oraz w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

10 listopada pikniki w całej Polsce zakończy uroczysty tradycyjny Capstrzyk Niepodległości.

Święto Niepodległości przypada w tym roku w poniedziałek. Tego dnia w Warszawie czekają nad liczne atrakcje i uroczystości państwowe. Po raz pierwszy zorganizowana zostanie Edukacyjna Gra Historyczna "Wojsko Niepodległej 1914-1939", która trafi głównie do dzieci i młodzieży.

d4aen16

Kartę Uczestnika gry można odbierać od 8 listopada w Centralnej Bibliotece Wojskowej, przy ul. Ostrobramska 109 w Warszawie. Na chętnych do wspólnej zabawy czekają zadania, które dotyczą historii oręża polskiego z okresu 6 sierpnia 1914 r. - 31 sierpnia 1939 r.

Źródło: MON

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Oszacowano emeryturę Donalda Tuska. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel: "godna pozazdroszczenia"

d4aen16

Podziel się opinią

Share
d4aen16
d4aen16