Trwa ładowanie...
d3r1sfn

Obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Przypomną biografie Bodo, Ordonówny, Warsa

Będą koncerty, odczytanie relacji ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu, przypomnienie biografii trójki artystów, którzy znaleźli się w ZSRR.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Przypomną biografie Bodo, Ordonówny, Warsa
d3r1sfn

Warszawa uczci dzisiaj 78. rocznicę napadu ZSRR na Polskę. Będą koncerty, odczytanie relacji ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu, przypomnienie biografii trójki artystów, którzy znaleźli się w ZSRR. W obchodach weźmie udział m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uroczystości odbędą się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (skwer Matki Sybiraczki) o godz. 17.00. Będzie przemówienie, wspólna modlitwa, apel pamięci zakończony złożeniem wieńców.

Z kolei Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego przybliży historię ludzi Andersa. Wydarzenie ma tytuł "17 września. Zerwane biografie. Bodo / Wars / Ordonówna" i odbędzie się na skwerze Hoovera.

d3r1sfn

Przewodnikami po historii będą Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Henryk Wars. Eugeniusz Bodo – najjaśniejsza gwiazda show-biznesu II RP i ofiara sowieckiego terroru. Hanka Ordonówna – niezapomniana piosenkarka, która przy Armii Andersa opiekowała się osieroconymi dziećmi. Henryk Wars – autor największych przedwojennych szlagierów, organizator życia muzycznego w Armii Andersa i kompozytor muzyki filmowej w Hollywood.

Dzisiaj Ośrodek opublikuje również 500 relacji obywateli polskich – ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu. Dokumenty zawierające relacje losów Polaków na „nieludzkiej ziemi”, zbierane od 1943 roku, po wojnie trafiły do Stanów Zjednoczonych. Dzięki porozumieniu między Ośrodkiem a Instytutem Hoovera pierwsza uch część będzie dostępna ONLINE po polsku i po angielsku na portalu ZapisyTerroru.pl.

Gdzie: Skwer H.C. Hoovera w Warszawie
Kiedy: 17 września 2017 r.; godz. 16:00-20:30

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Samolot spadł pod Otwockiem. Na pokładzie dwie osoby

d3r1sfn

Podziel się opinią

Share

d3r1sfn

d3r1sfn