Trwa ładowanie...

Ochota przeznaczyła 250 tys. na ŚDM. "To połowa pieniędzy na kulturę w dzielnicy"

Władze Warszawy przeznaczyły na ten cel łącznie 6 mln zł.

Ochota przeznaczyła 250 tys. na ŚDM. "To połowa pieniędzy na kulturę w dzielnicy"
d2zl18b
d2zl18b

Władze Ochoty przeznaczyły na organizację Światowych Dni Młodzieży ćwierć miliona złotych. Impreza, mimo protestów aktywistów, ma odbyć się w parku Szczęśliwickim. Decyzję skrytykował ostro ochocki oddział partii Razem.

Decyzję o przekazaniu pieniędzy podjęto we wtorek na sesji rady dzielnicy. Dofinansowanie ŚDM poparły PO, SLD i PiS, a także Ochocka Wspólnota Samorządowa. Wstrzymali się reprezentujący mniejszość "Ochocianie".

Sprzeciw przekazaniu takiej sumy na organizację imprezy kościelnej oraz wykorzystanie parku Szczęśliwickiego zgłosili przedstawiciele warszawskiego oddziału partii Razem. - Lokalizacja jest zupełnie nietrafiona - wyjaśnia Dorota Olko, rzeczniczka partii. - Tam nie ma wymaganej przestrzeni, żyją tam chronione gatunki zwierząt. Co z projektami obywatelskimi, realizowanymi na miejscu? Przecież ze środków budżetu partycypacyjnego wysiano niedawno w parku trawę. - mówi. I dodaje, że podczas rozmowy z rzeczniczką dzielnicy, przedstawiciele partii usłyszeli, że "to nie będzie znów taka wielka impreza i nie przyjdzie na nią dużo osób". - To po co wydawać tak potężne środki na imprezę, na którą mało kto przyjdzie? - zastanawia się Olko.

d2zl18b

Sama wysokość przyznanych na ŚDM środków też wzburzyła aktywistów. - W 2015 roku na wszystkie działania kulturalne dzielnica wydała 500 tys. złotych. W 2016 chce połowę tej sumy przekazać kościołowi - wyjaśnia Olko. I dodaje: - Tyle mówi się o budżecie obywatelskim i wpływie mieszkańców na to, co się dzieje w dzielnicy, skoro potem, bez pytania ich o zgodę podejmuje takie decyzje?

- Na to, co jest istotne dla mieszkańców dzielnicy, radni nie potrafią znaleźć środków - mówi Krzysztof Grochowski, członek Zarządu Okręgu Warszawskiego Razem i wieloletni mieszkaniec Ochoty. I dodaje, że w ubiegłym roku Rada Dzielnicy odmówiła między innymi finansowania remontu zniszczonej nawierzchni ulicy Opaczewskiej oraz prenumeraty czasopism naukowych przez dzielnicowe biblioteki. - Z braku środków, odwołano w tym roku Festiwal Sztuka Ulicy - dodaje Dorota Olko.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się pod koniec lipca w Krakowie. Władze Warszawy przeznaczyły na ten cel łącznie 6 mln zł. Stolica ma gościć kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całego świata. Koleje Mazowieckie zapewnią uczestnikom Światowych Dni Młodzieży bezpłatne przejazdy po woj. mazowieckim, zorganizują także przejazdy na centralne uroczystości w Krakowie.

d2zl18b
d2zl18b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zl18b