Trwa ładowanie...

Odbudowa Pałacu Saskiego. Ratusz: To nie może być decyzja jednej partii

Kancelaria prezydenta zapowiedziała odbudowę Pałacu Saskiego przy pl. Piłsudskiego. Pomysł nie spodobał się Stołecznemu ratuszowi. - Zawłaszczanie Warszawy jest nie do zaakceptowania - stwierdziła przewodnicząca Rady Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska.


Share
Odbudowa Pałacu Saskiego. Ratusz: To nie może być decyzja jednej partii
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Bartosz Bobkowski
d3h5ugl

11 listopada, w święto 100-lecia odzyskania niepodległości Andrzej Duda ma ogłosić rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego. Prezydent tłumaczy, że budowa pałacu ma być "symbolicznym dopełnieniem procesu odbudowy miasta, a jednocześnie wyrazem polskiego sukcesu państwa, które buduje swoją nowoczesność, wchodząc w nowy wiek, w kolejne stulecie swojej niepodległości".

Przedstawiciele ratusza w środę w tej sprawie zorganizowali konferencję.

Stołeczny konserwator zabytków, Michał Krasucki tłumaczy, że dla jego pokolenia, a także dla pokolenia jego rodziców i dziadków, widok Grobu Nieznanego Żołnierza jako trwałej ruiny, pomnika, jest widokiem bardzo silnie wbudowanym w ich świadomość. - To jest nasza pamięć. Ci, którzy chcą odbudować Pałac Saski, mówią: „Wstańmy z kolan, niech Warszawa wstanie z ruin”. Ja powiem inaczej: brakuje pałacu, my o tym wiemy, i to jest najlepszy nośnik historyczny, jaki może być - stwierdził konserwator.

d3h5ugl

Z kolei Ewa Malinowska-Grupińska zaznacza, że Warszawa jest stolicą, miejscem ważnym dla wszystkich Polaków, nie tylko dla warszawiaków. - Zapytajmy Polaków i warszawiaków o to, czy chcą tej odbudowy. Patrzymy wszyscy na Grób Nieznanego Żołnierza. To jest miejsce absolutnie szczególne w Warszawie. Tutaj się spotykamy podczas wielkich uroczystości, śpiewamy powstańcze piosenki w rocznicę powstania warszawskiego, czcimy ogłoszenie świętym Jana Pawła II. Tu wszystko się dzieje. Decyzja o zmianie tego miejsca jest decyzją bardzo wątpliwą i to nie może być decyzja jednej partii. I to partii, która przegrała w Warszawie - przekonywała przewodnicząca Rady Warszawy.

Zobacz także: Byliśmy z premierem przez cały dzień. Zobacz, jak wygląda praca szefa rządu

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d3h5ugl

Podziel się opinią

Share
d3h5ugl
d3h5ugl