Trwa ładowanie...

Odbudują tęczę na pl. Zbawiciela!

Pierwsze prace już ruszyły. Potrzebni wolontariusze! (zdjęcia)

Share
Odbudują tęczę na pl. Zbawiciela!
d2tu55s

Słynna "Tęcza" Julity Wójcik na warszawskim placu Zbawiciela zostanie zrekonstruowana. Instytut Adama Mickiewicza otrzymał zgodę miasta na ekspozycję "Tęczy" na placu. Na razie do 31 stycznia 2013 r. Prace rekonstrukcyjne właśnie ruszają.

"Tęcza" pojawiła się na placu w czerwcu. Jak wielokrotnie podkreślała artystka, "Tęcza" nie była projektem zaangażowanym politycznie czy społecznie. Nie pojawiła się ze względu na odbywającą się w tym czasie Paradę Równości, nie miała też nic wspólnego z Euro 2012. Miała być po prostu piękna i kojarzyć każdemu z czymś innym. "Tęczę" tworzyło 20 tysięcy sztucznych kwiatów, instalacja miała 9 metrów wysokości i 26 rozpiętości.

Niestety, w nocy z 12 na 13 października została podpalona przez wandala. Mimo szybkiej akcji straży pożarnej, ogień zniszczył dużą część sztucznych kwiatów, które tworzyły wielobarwny łuk. Ze względu na materiały, z których była zbudowana instalacja, "Tęcza" spaliła się niemal doszczętnie ( wideo ). Instalacji podpalił 29-letni, pijany Paweł. P. Dlaczego? Do dziś nie wiadomo.

d2tu55s

Artystka otrzymała po tym wydarzeniu wiele głosów sympatii i poparcia. Mieszkańcy Warszawy wielokrotnie podkreślali w komentarzach, że chcą naprawy "Tęczy". Teraz, gdy okazało się, że instalacja zostanie odbudowana, Julita Wójcik zaprasza wszystkich sympatyków instalacji do zaangażowania się w jej rekonstrukcję.

22 - 25 listopada, czyli od czwartku do niedzieli w godzinach 12.00 - 20.00, przy pl. Zbawiciela 5 odbędą się warsztaty, w czasie których będzie można przygotować sztuczne kwiaty. Każdy, kto chce pomóc, może po prostu przyjść. Artystka poszukuje także chętnych do akcji uzupełniania kwiatów już bezpośrednio na instalacji.

Zobaczcie, jak wyglądała "Tęcza" przed zniszczeniem!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2tu55s

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tu55s
d2tu55s