Trwa ładowanie...
dr4c01y

Odnaleziono nieznaną fotografię Fryderyka Chopina!

To jedna z zaledwie trzech znanych fotografii genialnego kompozytora, który przez pierwszą część swojego życia mieszkał w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odnaleziono nieznaną fotografię Fryderyka Chopina!
dr4c01y

To wielkie wydarzenie dla miłośników muzyki na całym świecie. Jak donosi Institut Polonais w Paryżu, nieznane nikomu wcześniej zdjęcie Fryderyka Chopina zostało odkryte przez szwajcarskiego fizyka i entuzjastę muzyki klasycznej, Alaina Kohlera.

Dagerotyp (obraz otrzymany na metalowej płytce bez możliwości jego powielenia) został wykonany około roku 1847, a więc na dwa lata przed śmiercią muzyka, w pracowni paryskiej Louis-Auguste Bisson. Jest to odkrycie tym bardziej cenne, że – jak sądzono – do tej pory zachowały się jedynie dwie fotografie tego najwybitniejszego polskiego kompozytora, nazywanego często na świecie „poetą fortepianu”.

Podziel się

(Fot. Institutpolonais.fr)

dr4c01y

Znawcy zwracają uwagę na fakt, że choć na odnalezionej fotografii Chopin wygląda „,mniej mizernie” niż tej, którą uważa się za najbardziej znaną (trzecia w zbiorze zachowanych to fotografia poośmiertna), za to wyraźnie widoczne w jego postawie jest zirytowanie. Najwyraźniej muzyk nie lubił pozować do zdjęć.

Podziel się

(Fot. Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

Dagerotyp artysty nie jest pierwszym odkryciem doktora Alaina Kohlera. W lutym ubiegłego roku świat obiegła wiadomość o odnalezieniu przez niego fortepianu Pleyel nr 11265, na którym Fryderyk Chopin grał podczas swojego ostatniego tournée w 1848 roku. Instrument uważany był za zaginiony przez blisko 160 lat. Kohler odnalazł go na angielskiej prowincji w jednym z wiejskich pałacyków.

dr4c01y

Fryderyk Chopin był przez pierwszą połowę swego 39-letniego życia związany z Warszawą. Po smierci, jego serce spoczęło w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Źródło: (WP.pl/WawaLove.pl)

Przeczytaj też: Uratowała 2,5 tys. dzieci przed śmiercią. 2018 rokiem Ireny Sendlerowej?

Podziel się
dr4c01y

Podziel się opinią

Share

dr4c01y

dr4c01y