Trwa ładowanie...

Oko na Bałkany: Serbia

Przegląd najlepszych nowych filmów serbskich w kinie Luna za jedyne 10zł

Oko na Bałkany: Serbia
d2v9kyq
d2v9kyq

W przyszłym tygodniu rusza "Oko na Bałkany" - program cyklicznych wydarzeń filmowych, przedstawiających polskiemu widzowi dynamicznie rozwijającą się kinematografię na tym obszarze. Bałkany geograficznie zawierają w sobie Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Kosowo, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Albanię, Chorwację, Czarnogórę i Macedonię – cały wachlarz państw – który stanowi o bogactwie i różnorodności kulturowej. Każda odsłona imprezy "Oko na Bałkany" ma przybliżać kinematografię jednego kraju – tak, by ukazać jego odrębność kulturową i społeczną, a jednocześnie badać ją na tle trendów wspólnych dla całego regionu czy Europy.

Serbia będzie bohaterką odsłony pierwszej. W serbskiej kinematografii obecnie wrze. Powstają filmy zbuntowane, chropowate i takie ku pokrzepieniu serc.Filmy, które pokazują, jak we współczesnych czasach, poza Unią Europejską, funkcjonuje naród, który zaledwie 20 lat temu był dla nas odległą, bogatą Jugosławią.

W pierwszej edycji "Oka na Bałkany", która odbędzie się w warszawskim kinie Luna, zobaczymy m.in. "Paradę" Srdjana Dragojevicia zgarnęła 2 statuetki na MFF w Berlinie – w tym nagrodę publiczności. Zabawny i głęboko poruszający film* pokazujący sytuację gejów we wciążkonserwatywnej Serbii i opowiada o przygotowaniach do parady równości. Kolejnym ważnym filmem jest* „Śmierć człowieka na Bałkanach”** Miroslava Momcilovicia, który został uznany najlepszym filmem niezależnym na tegorocznym 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach. To ostra, lecz pełna czarnego humoru krytyka współczesnego społeczeństwa i stereotypowych cech przypisywanych Serbom. Zobaczymy także świetną bałkańską satyrę na komedię romantyczną - "Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową".

Festiwal "Oko na Bałkany" to także wydarzenia towarzyszące w klubie Kosmos Kosmos. Odbędzie się m.in. spotkanie z jednym najwybitniejszych pisarzy serbskich - Miljenkiem Jergoviciem, autorem książki „Ojciec"(23.01),* impreza z Warsaw Balkan Madness* (25.01, jedyne 5zł!) oraz koncert serbskiego zespołu Veliki Prezir (27.01, 15zł). Kolarić i Mladenović z zespołu Veliki Prezir są twórcami muzyki do pokazywanego na przeglądzie "Oko na Bałkany" znakomitego filmu "The Box" w reż. Andrijany Stojković. Veliki Prezir to jeden z najważniejszych i najinteligentniejszych zespołów aktywnych obecnie na serbskiej scenie rockowej. Nie ma tam trąbek, żadnych skojarzeń z Balkan Beat'em, za to jest 100 procent melancholii i pełnokrwistego rock'n'rolla.

d2v9kyq

Organizatorem jest Fundacja Cinemania, której celem jest przybliżeniem Polakom kultury Bałkan. Jednym z działań jest organizacja przeglądu. Kolejnym krokiem jest dystrybucja kinowa filmów z tamtego regionu. Selekcji filmów "Oko na Bałkany" dokonał Zoran Gajin, Serb z pochodzenia zamieszkujący od kilku miesięcy Polskę, od lat zajmujący się filmem od strony dziennikarskiej. Jest założycielem jednej z pierwszych stron internetowych poświęconych filmowi w Serbii (www.filmske-radosti.com ).

OKO NA BAŁKANY
24-27.01.2013
Kino Luna

bilety w cenie: 10 zł

d2v9kyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9kyq