Trwa ładowanie...

Około 2,6 tys. projektów zgłoszonych w III edycji budżetu obywatelskiego

Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2017 r., do podziału będzie ponad 58 mln zł.

Około 2,6 tys. projektów zgłoszonych w III edycji budżetu obywatelskiego
d45nwbv
d45nwbv

Mieszkańcy Warszawy zgłosili ok. 2,6 tys. projektów w III edycji budżetu obywatelskiego - informuje miasto. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2017 r., do podziału będzie ponad 58 mln zł. W tym roku nie będzie preselekcji projektów.

Swoje pomysły można było zgłaszać do piątku na stronie internetowej i w formie papierowej w urzędach dzielnic.

"Na stronie możemy przejrzeć teraz 2 tys. 176 projektów. Wiemy jednak o kolejnych około 450 projektach papierowych, których nie ma jeszcze na stronie internetowej" - napisali miejscy urzędnicy na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Kolejnym etapem będą dyskusje nad zgłoszonymi projektami. Każdy projekt będzie można skomentować w internecie, będą także organizowane spotkania dyskusyjne z urzędnikami i autorami projektów. Projektodawcy mogą modyfikować swoje projekty do 13 marca br.

d45nwbv

Budżet partycypacyjny (obywatelski) ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 58 mln zł.

Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich odsłon. Po pierwsze składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, już w połowie listopada ub. roku. Do drugie, jeden projekt mógł mieć aż trzech autorów, po trzecie, w tej edycji nie będzie preselekcji; oznacza to, że wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację, trafią pod głosowanie.

Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

d45nwbv

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej procedury odwoławczej - jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. To właśnie na proces weryfikacji skarżyli się autorzy odrzuconych projektów w II edycji budżetu, zarzucali miastu również brak komunikacji.

W nowej odsłonie budżetu zwiększona będzie również rola zespołów w dzielnicach, to od nich będzie m.in. zależeć uwzględnianie odwołania od wyniku weryfikacji.

W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów, z czego wcielonych w życie mają być 622 projekty.

d45nwbv
d45nwbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45nwbv