Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk uhonorowana w Warszawie. Do stołecznych bibliotek trafiły dwa tysiące książek noblistki

Warszawa uczciła literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk. Z tej okazji władze miasta kupiły i przekazały do bibliotek niemal wszystkie dzieła autorki. Mieszkanki i mieszkańcy mogą wybierać spośród 14 tytułów dzieł noblistki.

Olga Tokarczuk uhonorowana w Warszawie. Do stołecznych bibliotek trafiły dwa tysiące książek noblistkiŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d7y0339
d7y0339

Warszawskie biblioteki publiczne oraz placówki, które działają przy szkołach ponadpodstawowych zyskały m.in. "Księgi Jakubowe", "Biegunów", "Opowiadania bizarne" oraz starsze dzieła Olgi Tokarczuk, jak "Podróż ludzi Księgi" czy "Prawieka i inne czasy".

O takiej formie świętowania Nobla Olgi Tokarczuk poinformował prezydent Warszawy.

- Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście. Niech będzie to okazja do stworzenia prawdziwego czytelniczego święta z Olgą Tokarczuk w roli głównej - mówił Rafał Trzaskowski.

W krótkim nagraniu zaprosił także do korzystania z nowych zasobów warszawskich biliotek i zapoznania się z twórczością Olgi Tokarczuk.

Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy znajdą książki w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych.

d7y0339

Przy tej okazji warszawski ratusz przypomniał, że stołeczna sieć biblioteczna to 18 bibliotek dzielnicowych, ponad 200 placówek i 5 milionów woluminów. W ramach realizowanego przez miasto programu rozwoju bibliotek powstał portal biblioteczny www.bibliotekiwarszawy.pl.

Urzędnicy i bibliotekarze planują również uruchomienie wspólnego katalogu e-literatury. Jego celem ma być wsparcie zakupów e-booków. Usługa będzie dostępna we wszystkich warszawskich bibliotekach publicznych.

We wtorek, 10 grudnia br. uroczyste zakończenie Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie.

Uroczysty bankiet ku czci laureatów nagrody Nobla rozpocznie się ok. godz. 16:30. Olga Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom.

d7y0339

We wtorek rano, za pośrednictwem Twittera, były premier i szef RE złożył gratulacje Oldze Tokarczuk.

"Dziękujemy, Pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz" - podkreślił Donald Tusk. Dodał, że to dzień "dumy i radości".

W sobotę, 7 grudnia, polska autorka wygłosiła wykład noblowski zatytułowany "Czuły narrator". Olga Tokarczuk wspominała w nim o swojej matce i złożyła hołd pierwszoosobowej narracji, która "przerobiła opowieść o świecie jako miejscu działań herosów czy bóstw, na które nie mamy wpływu, na naszą indywidualną historię i oddała scenę ludziom takim samym jak my".

d7y0339

Źródło: Urząd Miasta w Warszawie

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Szymon Hołownia się zdecydował. "Kaznodzieja w amerykańskim stylu"

d7y0339
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7y0339