Trwa ładowanie...
d10hy08

Olga Tokarczuk z Literackim Noblem. Skandynawskie media o nagrodzie dla Polki

Olga Tokarczuk z literackim Noblem! Wielki sukces pisarki i wielki sukces Polski. Jak tę nagrodę oceniają skandynawskie media?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla
Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla (PAP)
d10hy08

Skandynawskie media podkreślają, że Tokarczuk jest najbardziej znaną żyjącą polską pisarką. Zwracają uwagę, że zdobyła mnóstwo nagród literackich na całym świecie. Jest pierwszą polską pisarką, która otrzymała nagrodę Bookera za powieść "Bieguni" w 2018 roku. Przypominają, że Tokarczuk napisała osiem powieści i trzy zbiory opowiadań, które zostały przetłumaczone na trzydzieści języków.

Norweski dziennik "Aftenposten" przypomina wypowiedź Olgi Tokarczuk, w której podkreśla, że patrzy z niepokojem na rozwój wydarzeń w swojej ojczyźnie. - Pamiętam propagandę i komunizm. Ten sposób myślenia jest na drodze, by wrócić - brzmi cytowany fragment.

Szwedzki dziennik "Aftonbladet" przypomina, że nazwisko Tokarczuk było wymieniane wśród faworytów do nagrody, szczególnie po nagrodzie Bookera. Wśród jej najwybitniejszych dzieł na pierwszym miejscu wymieniają powieść "Księgi jakubowe".

d10hy08

Dziennik zaznacza, że autorka otrzymała nagrodę za rok 2018. Akademia ogłosiła dzisiaj dwie nagrody w związku z ubiegłoroczną aferą.

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Głównym tematem różnorodność kulturowa

SVT Nyheter przytacza wypowiedź Andersa Olssona członka komitetu noblowskiego. Mówi on, że najważniejszym tematem w twórczości Tokarczuk jest różnorodność kulturowa. Szwedzi również wspominają o "Księgach Jakubowych", jako najważniejszej powieści w twórczości polskiej pisarki. Członek komitetu noblowskiego przypomina przy tym jedną z postaci powieści Tokarczuk - Jakuba Lejbowicza Franka. "Frank był przede wszystkim postacią, która przekraczała granice. Próbował zjednoczyć Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan".

d10hy08

Czytaj więcej: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Piotr Gliński składa deklarację

Norweski nadawca publiczny NRK wiele miejsca poświęca także Peterowi Hadke, austriackiemu dramaturgowi, którego nazywa "kontrowersyjnym". Norwegowie zarzucają mu trywializowanie wojny w byłej Jugosławii. Komentatorzy wypominają mu również wygłoszenie mowy na pogrzebie Slobodana Milosevica, który był oskarżany o zbrodnie wojenne.

Nagroda dla Polki nie była zaskoczeniem w Norwegii. Od kilku miesięcy regularnie gościła ona w tamtejszych mediach.

d10hy08

Asbjørn Øverås ze znanego norweskiego wydawnictwa Aschehoug w wypowiedzi dla pierwszego kanału norweskiej telewizji mówi, że Tokarczuk "wydaje się być bardzo intrygującą pisarką".

Marta Nordheim, norweska krytyczka literacka w rozmowie z telewizją NRK przyznała, że właśnie czyta jedną z powieści Tokarczuk. Powiedziała, że jest zachwycona wiadomością o nagrodzie dla Polki.

Janneken Øverland jedna z najważniejszych postaci norweskiego rynku wydawniczego powiedziała w studiu norweskiej telewizji, że w ostatnich latach powieści Tokarczuk zyskały sporą popularność w Skandynawii. Ona też wyraziła zadowolenie z przyznania Nobla Polce.

Michał Gołębiewski

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10hy08

Podziel się opinią

Share
d10hy08
d10hy08