Trwa ładowanie...
d6yh7g2

Oni czynią nasze miasto piękniejszym!

Nagrody w konkursie "Warszawa w kwiatach zieleni" przyznane. Zobaczcie zdjęcia wyróżnionych miejsc
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oni czynią nasze miasto piękniejszym!
d6yh7g2

Autorzy najpiękniejszych kompozycji kwiatowych promujących stolicę jako miasto-gospodarza UEFA EURO 2012™ otrzymali wczoraj z rąk Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz pamiątkowe wyróżnienia. Konkurs na najpiękniejsze przystrojenie swojego otoczenia kwiatami wywodzi się z czasów międzywojnia i został zapoczątkowany przez Stefana Starzyńskiego.

W tym roku konkurs "Warszawa w kwiatach i zieleni 2012” odbył się pod hasłem ,,Warszawa Miasto-Gospodarz UEFA EURO 2012™”. W akcji uczestniczyły liczne instytucje, szkoły, przedszkola, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, restauratorzy oraz władze stolicy. Do konkursu zgłoszono ponad 300 obiektów. Dzięki waszej pracy i poczuciu piękna warszawiacy i goście stolicy mogą podziwiać te wielobarwne dekoracje. I nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o Państwa radośniejszy, jak chyba u wszystkich, którzy mają kontakt z naturą i zielenią, stosunek do otaczającego nas świata. Myślę, że podobnie o idei konkursu myślał jego pomysłodawca prezydent Stefan Starzyński – powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W lipcu komisja konkursowa, składająca się z 40 społeczników z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz przedstawiciela stołecznego ratusza, dokonała objazdu po mieście, oglądając i typując oceniane obiekty do poszczególnych nagród. Decyzją komisji konkursowej wytypowano:
- 31 obiektów do Nagrody EURO 2012
- 19 obiektów do Nagrody "Specjalnej Warszawskiej”,
- 9 obiektów do Nagrody "Mister Kwiatów”,
- 15 obiektów do Nagrody "Specjalnej Prezydenta”,
- 35 obiektów do Nagrody Prezydenta.
Komisja postanowiła także wyróżnić 21 obiektów Listami Gratulacyjnymi Prezydenta.Dodatkowo Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w tegorocznej edycji konkursu przyznał 103 nagrody oraz 35 Listów Gratulacyjnych.

d6yh7g2

Pomysł konkursu narodził się w czasach przedwojennych, za prezydentury Stefana Starzyńskiego, dla którego celem, główną ideą działania była europeizacja, rozbudowa i piękno Warszawy. Idea prezydenta Stefana Starzyńskiego Warszawy wielkiej i pięknej,w kwiatach i zieleni, przyświecała konkursom, które odbyły się w czasach poprzedzających wybuch II wojny światowej. Przed wojną w latach 1935 -1939 udało się przeprowadzić tylko cztery konkursy. Po wojnie, w roku 1971 właśnie laureatka konkursu z 1938 roku, Pani Zofia Wóycicka, Prezes Oddziału Powiśle TPW, wskrzesiła przedwojenną ideę ukwiecenia swojej dzielnicy. Zachęceni przez nią mieszkańcy nie tylko pielęgnowali kwiaty na balkonach, ale zakładali także nowe uliczne skwery i zieleńce. W 1983 roku Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wspólnie z Urzędem m. st. Warszawy reaktywowało ogólnowarszawską formułę konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni”. Jego organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przy współudziale władz Miasta.

Zdjecia najpiękniejszych miejsc wyróżnionych w konkursie możecie zobaczyć w naszej galerii poniżej.

d6yh7g2

Podziel się opinią

Share
d6yh7g2
d6yh7g2